Pomoc v boji proti koronaviru by mohla ležet na dně oceánu
Mořští biologové tvrdí že oceán by mohl být zdrojem léčby široké škály nemocí. Jediné, co je na to potřeba, je dostatečný výzkum. Nejnovější spekulace hovoří o tom, že by se v mořském prostředí mohl nacházet i klíč na léčbu onemocnění COVID-19.
Přibližně 80 procent oceánů zůstává nezmapovaných, což znamená, že jejich plný potenciál jako zdroje medicíny je stále neznámý. Oceán se po staletí považoval za pramen léčiv, vědci však tvrdí, že na jejich efektivní využití je potřeba více zdrojů. Kvůli tomu byla nedávno zahájena iniciativa s názvem “Dekáda oceánské vědy pro trvale udržitelný rozvoj”.
Podle vedoucího iniciativy Vladimíra Ryabina by oceán mohl pomoci nalézt léky na celou řadu nemocí a to včetně té, kterou způsobuje nový typ koronaviru. “Oceán nám může pomoci vytvořit sloučeniny, které jsou schopné zničit odolnost bakterií vůči antibiotikům.” uvedl Ryabin.
Na podrobný průzkum potenciálu oceánu je však podle vědců potřeba mít více času. Jedním z nejzásadnějších faktorů zpomalujících další mořský výzkum je naše nepochopení toho, co ve vodě vůbec existuje.
“Víme tak málo, že ani netušíme, co by tam mohlo být objeveno.”
Vladimír Ryabin
Přestože je Ryabin zatím skeptický ohledně toho, že by se v oceánu mohla nacházet skutečná léčba na onemocnění COVID-19, věří, že mořský život by mohl poskytnout významnou pomoc v boji proti viru. Proto by se oceánskému výzkumu měl poskytnout větší rozsah. Bude to však vyžadovat více času, který podle Ryabina ani možná nebudeme mít.
Stejný názor zastává i profesor Alan Deidun z Maltské univerzity. Podle něj by možná pomoc v boji proti koronaviru mohla ležet na dně oceánu. Proces by byl však zdlouhavý. Pokud by však výzkum začal nyní, mohlo by se najít léky na budoucí pandemii, která by se mohla objevit v následujících letech.
Profesor Deidun zdůraznil, že do mořského výzkumu je potřeba více investic, pokud by lidstvo chtělo skutečně využít potenciál oceánu. “Porovnejte si statistiky, ve kterých je 80 procent oceánu stále nezmapovaných a neprozkoumaných s tím, že se nám podařilo zmapovat více než 99,9 procent povrchu Měsíce a 95 procent povrchu Marsu!” uvedl Deidun. Podle profesora by mělo jít zejména o větší investice do rozvoje infrastruktury a budování kapacit. V takovém případě by pak lidstvo mohlo plně využít benefity oceánu a předejít tak úmrtím na spoustu nemocí.
Zdroj: Euronews