Vysokorychlostní trať mezi Prahou a Brnem má zabrat přes 3300 hektarů úrodné půdy

Vybudování vysokorychlostních železnic v Česku by mělo především výrazně zkrátit dobu jízdy a usnadnit cestování tisícům lidí. Plánovaná trať mezi Prahou a Brnem však zasáhne pozemky několika stovek zemědělců. Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy by měl koridor zabrat přes 3300 hektarů úrodné půdy.

Podle svazu by rovněž mohlo hrozit, že by severní varianta koridoru ovlivnila hydrologickou bilanci povodí řeky Vrchlice, která je zdrojem pitné vody pro obyvatele Kutnohorska.

Plánovaná stavba by podle Jana Mikulky, vedoucího rostlinné výroby PIAS Suchdol, mohla zničit až 15 milionů tun ornice. Česko by tak mohlo přijít o možnost vsakování zadržení až tří milionů metrů krychlových vody v přírodě ročně. Centimetr ornice se přitom vytváří až 100 let.

Mikulka rovněž uvedl, že do uvedené zabrané šířky tratě nebyly započítány protihlukové stěny, dopravní stožáry apod. Nejlepší možností by podle něj byla modernizace současných tratí.

Způsob komunikace státu ohledně této věci kritizuje i Agrární komora ČR. Stát tak podle ní měl do rozhodování o budoucí trase zapojit dotčené obce a především majitele dotčených pozemků. Řada hospodářů totiž zazlívala, že se jim bez předchozího ohlášení objevily v polích geodetické čety provádějící zaměřování.

Pýcha uvedl, že v Česku nadále mizí až sedm hektarů zemědělské půdy každý den. Především je to z důvodu zastavovaní, v menší míře pak například jde o zalesňování. V porovnání s rokem 1950 zmizela v ČR třetina orné půdy.

Svaz tak bude podle Pýchy apelovat na stát, aby tyto věci začal zjišťovat a vytvořil definice rezervních zemědělských oblastí, které nebudou zastavené z žádného důvodu. Jinak do budoucna hrozí, že zemědělci nebudou moci vyprodukovat dostatek potravin.


Dále čtěte:

EPH postaví v Německu 50 větrných elektráren s výkonem 300 MW

Nová vyhláška k náhradám škod způsobených zvláště chráněnými živočichy

Zdroj: ČTK