Aktivita klíšťat v ČR je na nejvyšším stupni
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že aktivita klíšťat je po celém Česku v nejvyšším pátém stupni, což představuje mimořádné riziko. Lidé by se tak měli při pobytu v přírodě vhodně obléknout, používat repelent a upřednostnit pohyb po zpevněných cestách mimo porost a vysokou trávu. Po návratu by se pak měli prohlédnout a případně co nejdříve odstranit přisáta klíšťata – rychlost je v tomto případě rozhodující.
ČHMÚ na svém webu zveřejňuje předpověď aktivity klíšťat pro území ČR podle jednotlivých okresů. Předpověď vydává každé pondělí a čtvrtek ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. Aktivita vyjadřuje podíl klíšťat v dané lokalitě, která jsou připravena k napadení hostitele. Rozděluje se do pěti stupních, v předchozích dnech byla na čtvrtém, který znamenal vysoké riziko.
Díky teplejšímu počasí jsou klíšťata aktivnější dříve a do pozdějších měsíců roku. Nově také osídlují i výše položené oblasti. K jejich aktivitě výrazně přispívá i deštivé počasí a mírné zimy.
Nejzávažnější nemoci, které klíšťata přednáší, jsou klešťován encefalitida a lymská borelióza. Borelióza se léčí nasazením antibiotik a úspěšnost léčby závisí na jejím včasném odhalení.
Přisáté klíště je vhodné nalézt a odstranit co nejdříve. Zatímco riziko boreliózy po přisátí klíštěte výrazně vzrůstá až po 24 hodinách, u klíšťové encefalitidy je virus přítomen přímo ve slinných žlázách klíštěte, přenos může být proto v řádu hodin.
Zdroj: ČHMÚ; ČTK