Himálajské ledovce tají extrémním tempem: úbytek ledu ohrožuje zásoby vody pro miliony lidí
Klimatická krize dospěla do bodu, kdy už neohrožuje pouze přírodu, ale také lidi a jejich zdroje nezbytné pro přežití. Znepokojivé zprávy tentokrát přicházejí z Himálaje, kde ledovce tají mnohem rychleji než v jiných částech světa, což ohrožuje zásoby vody pro miliony lidí v Asii.
Studie, kterou vedli vědci z univerzity v Leedsu, zjistila, že himálajské ledovce v posledních desetiletích ztrácejí led desetkrát rychleji než v malé době ledové, kdy se ledovce rozšiřovaly přibližně před 400 až 700 lety. Rychlost úbytku ledu je tak rychlá, že ji výzkumný tým označil za “mimořádnou”.
Úbytek až o 40 procent
Vědci zrekonstruovali rozlohu a obsah ledu 14 798 himálajských ledovců, aby zjistili, jak velké byly během malé doby ledové. Model ukázal, že dnešní ledovce ztratily asi 40 % své rozlohy a zmenšily se z maximálních 28 000 km2 na dnešních asi 19 600 km2.
Odhaduje se, že během tohoto období ubylo až 586 kilometrů krychlových ledu. To celkem odpovídá množství ledu ve středoevropských Alpách, na Kavkaze a ve Skandinávii dohromady.
“Naše zjištění jasně ukazují, že v současnosti dochází k úbytku ledu z himálajských ledovců rychlostí, která je nejméně desetkrát vyšší než průměrná rychlost v minulých staletích,” uvedl Jonathan Carrivick, jeden z autorů studie.
Dopady úbytku ledovců
Himálaj je po Antarktidě a Arktidě domovem třetího největšího počtu ledovců na světě a často je označován jako “třetí pól světa”. Vědci varovali, že zrychlující se tání himálajských ledovců má “mimořádné důsledky” pro stovky milionů lidí, kteří jsou potravinově a energeticky závislí na hlavních asijských říčních systémech.
Mezi tyto řeky patří Brahmaputra, Ganga a Indus. Aby si vědci udělali lepší představu o tom, jak se řekám dařilo v minulosti, použili satelitní snímky a digitální výškové modely k vytvoření náčrtů rozsahu ledovců před malou dobou ledovou, která začala ve středověku a trvala až do 19. století.
Satelitní snímky odhalily hřebeny, které v minulosti označovaly hranice ledovců. Vědci na základě geometrie těchto hřbetů odhadli rozsah ledovce v minulosti a výšku jeho povrchu. Porovnáním rekonstrukce ledovce s jeho současným stavem vědci určili objem, a tedy i úbytek hmoty v období od malé doby ledové do současnosti.
Himálajské ledovce se také rychleji zmenšují tam, kde končí v jezerech, než tam, kde končí na pevnině. Počet a velikost těchto jezer se zvětšuje, takže lze očekávat další zrychlení úbytku hmoty, uvedli vědci.
Stejně tak ledovce, které mají na svém povrchu značné množství přírodních úlomků, ztrácejí hmotu. Na celkovém úbytku objemu se podílely asi 46,5 %, přestože tvořily jen asi 7,5 % z celkového počtu ledovců.
“I když musíme urychleně jednat, abychom omezili a zmírnili dopady klimatických změn způsobených člověkem na ledovce a řeky, musíme při odhalování dopadů brát v úvahu také roli faktorů, jako jsou jezera a přírodní úlomky,” řekl Carrivick.
“Tento výzkum je jen nejnovějším potvrzením toho, že se tyto změny zrychlují a že budou mít významný dopad na celé národy a regiony.” řekl Simon Cook, který je spoluautorem studie. “Obyvatelé regionu jsou již nyní svědky změn, které překonávají vše, čeho jsme byli svědky dříve,” uzavírá výzkumník.
Zdroj: Independent