Nový výskyt ptačí chřipky v ČR!

Po třech letech byl v České Republice opět potvrzen výskyt vysoce patogenní ptačí chřipky. Jedná se o vysoce patogenní subtyp H5N8 smrtelný pro ptáky, přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán. Ohnisko nákazy se nachází v malochovu drůbeže na Vysočině, v obci Štěpánov nad Svratkou. Nákaza do chovu byla zřejmě zavlečena volně žijícími vodním ptáky. V sobotu 18. Ledna to oznámila Státní veterinární správa.

Neprodleně po nahlášení úhynu bylo zahájeno v chovu šetření, byla přijata předběžná opatření a uhynulá drůbež odeslána k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. U uhynulých kusů potvrdili jeho pracovníci ptačí chřipku.

„Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

V nakaženém chovu se nacházelo 12 slepic, z nichž polovina během dvou dní uhynula, dále ještě tři kachny. Zbývající drůbež byla utracena veterináři, kteří tam také zajistili dezinfekci. Utraceno bylo i 12 slepic u dalších dvou drobných chovatelů v sousedství. Postižené hospodářství se přitom nacházelo poblíž vodního toku. Veterinární správa také vyzvala myslivce k vyšší míře kontroly úhynu volně žijících ptáků.

V rámci mimořádných veterinárních opatření bude omezen pohyb drůbeže v oblasti vymezeného pásma, provedou se soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které by mohly představovat velké riziko šíření nákazy.

Ptačí chřipka stejného typu H5N8 se přitom v minulých dnech a týdnech již objevila v Maďarsku a také na Slovensku, Polsku a Rumunsku.

V České Republice se ptačí chřipka naposledy objevila v roce 2017, kdy tato nemoc zasáhla i další země. V celé Evropě musely být utraceny miliony kusů drůbeže. Téměř všichni ptáci měli tehdy virus typu H5N8, u kterého není dokázán přenos na člověka. V českém chovu bylo kvůli nemoci tehdy vybito kolem 100 000 ptáků, většina v komerčních chovech. V celé zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza ptactva, která se přenáší zejména trusem. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků. Infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry způsobují u ptáků vysokou nemocnost a úhyny. U chovů drůbeže tím dochází k významným ekonomickým ztrátám.

Zdroje:
http://myslivost.cz
https://www.blesk.cz
https://www.svscr.cz
https://www.novinky.cz
http://www.svetmyslivosti.cz
Ilustrační fotografie – Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem