Návrh na zákaz olova opět neprošel

Návrh Evropské komise na regulaci použití olověného střeliva na území členských států EU byl zástupci Ministerstva životního prostředí (MŽP) a dalšími pěti ministerskými rezorty odmítnut. Jednalo se již o další přepracovaný návrh s cílem regulovat vnos olova do životního prostředí. Pro svou neaplikovatelnost a nemožnost kontroly však pro Česko zůstává nepřijatelný, proti návrhu se staví i Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ).

Po nesouhlasu členských států s předchozím návrhem na regulaci v listopadu loňského roku, slíbila Evropská komise jeho přepracování. Upravený návrh pak zveřejnila ještě před jednáním členských států, které se konalo v Bruselu 4. Února.

Nedořešená nařízení

Podle vyjádření ČMMJ se však jednalo jen pouze o kosmetické úpravy předchozí verze. Zákaz použití olova zůstává poblíž veškerých vodních ploch, tedy i řek, potoků či struh a platí vznik nárazníkových pásem v okolí vod, ve kterých by nebylo možné ani střílet ani držet olovo. V aktuálním návrhu se prosazuje zákaz držení a používání brokového střeliva s obsahem olova na mokřadech a v třísetmetrových ochranných zónách kolem mokřadů. ČMMJ však poukazuje na nedořešených a nedomyšlených nařízení. Návrh postrádá jasnou definici mokřadu, přináší právní nejistotu, kdy držitel střeliva při pohybu krajinou nemůže vědět, zda se právě nenachází v ochranném pásmu mokřadu. Zákaz držení olověného střeliva v mokřadech a jejich ochranných pásmech by pak platil na více než 25% území ČR.

Zástupce Ministerstva zemědělství také upozornil na problém s prokazatelností skutečných dopadů použití olova na přírodu v ČR. Ministr životního prostředí Richard Brabec v této souvislosti přislíbil myslivcům a dalším hospodářům v krajině, že MŽP nechá zpracovat rešerši reálných dopadů.

Z návrhu Komise navíc není podle MŽP a myslivců jasné, jak se návrh dotkne sportovních střelců a bezpečnostních složek, byť se Komise v listopadu zavázala, že se jich novinka nijak nedotkne, upozornili zástupci rezortů vnitra a obrany.

„Je na místě poděkovat panu ministru Brabcovi za jeho dlouhodobě konzistentní postoj. Shodujeme se na potřebě ochrany životního prostředí, ale také na tom, že jakékoli zákazy musí být dobře fakticky podloženy a musí existovat přijatelné alternativy. Tyto požadavky zatím návrhy na zákaz olova nesplňují, proto se i dnes Česká republika zastupovaná právě Ministerstvem životního prostředí postavila proti návrhu Komise,“ komentoval přístup ministerstva předseda ČMMJ Jiří Janota.

Strategie MŽP ohledně vyzvání myslivců a rybářů pro používání bezolovnatého střeliva musela být přepracována. Podle kritiků záměru neexistuje žádná vhodná alternativa olověného střeliva. Užívání střel z jiných materiálů (ocel, mosaz, wolfram) by se prý velmi prodražilo a mohlo by i zhoršit bezpečnost střelby.

Zdroje:
http://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/navrh-na-zakaz-olova-ve-strelivu-neprosel-ani-podruhe
http://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/anketa-dopady-plosneho-zakazu-pouzivani-streliva-s-obsahem-olova-na-myslivost
http://www.enviweb.cz/rss/211493
https://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/zruseni-olova-ve-strelivu-neproslo-udajne-slo-o-nerealisticky-navrh-57016
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zakaz-olova-ve-strelnych-zbrani-evropskym-vyborem-neprosel