ČR by měla zůstat u původního cíle na snížení emisí CO2
Vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl na tiskové konferenci po zasedání tripartity, že by ČR měla zůstat u cíle snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 40 až 45 procent oproti roku 1990. Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého alespoň o 50 až 55 procent oproti hodnotám z roku 1990. Snažit se o 55 procent by však podle Havlíčka bylo komplikované.
Nejprve nastartovat ekonomiku
Havlíček uvedl, že nikdo z členů sociálních partnerů principiálně nezpochybňuje aktivity a cíle v oblasti klimatu ani ekologie. Na druhou stranu se však shodují v tom, že je třeba přehodnotit cíle České republiky do roku 2030 a spíše trvat na původních cílech, které byly okolo 40 až 45 procent vůči Pařížské dohodě. Zdůvodňuje to tím, že bude třeba zdrojů do obnovy ekonomiky, a zabezpečení a zajištění pracovní síly. Podle něj je důležité nejprve nastartovat ekonomiku.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula doplnil, že Evropská zelená dohoda může mít pozitivní i negativní dopady. Jejich analýza podle něj neexistuje ani na evropské úrovni, ani v Česku. Tripartita se podle něj bude znovu tématem zabývat na příštím zasedání 29. června.
Plán předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové má obsahovat pět desítek kroků, které by do roku 2050 měly přispět k dosažení klimatické neutrality. Týkat se má řady oblastí od energetiky přes automobilový průmysl až třeba po zemědělství. Evropský parlament v lednu plány komise podpořil a zároveň vyzval k ambicióznějším cílům. Emise by se podle něj měly oproti roku 1990 snížit alespoň o 50 až 55 procent.
Emise skleníkových plynů z dopravy v ČR dále rostou, od roku 2000 o 53,8 procenta. Naopak výrazně klesají emise z energetického průmyslu. Vyplývá to tak ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2018. V období 1990 až 2017 celkově poklesly emise skleníkových plynů o 35,1 procenta, mezi lety 2016 a 2017 pak 0,9 procenta.
Zdroj: ČTK