Nerovnoměrná situace v Česku ohledně úrovně sucha

Na většině území Česka je půda do jednoho metru nadprůměrně nasycená. Kvůli nerovnoměrné situaci zapříčiněné rozdílnými úhrny srážek zůstavá suchý prakticky celý Ústecký kraj a oblast severozápadně od Prahy. Proti předchozím týdnům se naopak sucho v této oblasti rozšířilo a je intenzivnější.

Půdní sucho se vyskytuje v orniční vrstvě na 2,1 procenta území, hlavně v Ústeckém kraji. Na severozápadě Čech nadále pokračuje půdní sucho v hlubších vrstvách půdy.

Úroveň sucha

Úroveň sucha je stanovena jako aktuální poměr nasycenosti k průměrné nasycenosti v daném období za roky 1961 až 2010. Ve zmíněné části republiky tak sucho zasahuje do hlubší vrstvy od 40 centimetrů do jednoho metru. Vrchní část půdy je zasažena počínajícím suchem, což ještě není závažný stav, který by měl mít dopad na kondici rostlin. V této oblasti se však sucho projevuje s různou mírou intenzity již od začátku jara.

Vysoká nasycenost půdy přes 70 procent zůstává na Vysočině, v Pardubickém, Královehradeckém, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, ve velké části Jihočeského kraje, východní polovině Libereckého kraje, v severní části Jižní Moravy a ještě v několika menších lokalitách. Předpovědi nenaznačují, že by se situace v příštích dnech výrazně měnila.

Výrazné srážky měly pozitivní vliv i na množství vody v tocích, naplnění přehrad a na doplnění mělkých podpovrchových vod. V hlubších podzemních zdrojích se srážky projevují s mnohem větším zpožděním.

Zemědělci se nyní potýkají s opačnými problémy, protože nemohou vjet do promáčených polí s technikou. Nemohou tak sklízet obilí ani seno. Větší dopady sucha hlásí převážně jen z Ústeckého kraje, jižních okresů Jižní Moravy a z některých okresů Plzeňského kraje.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo za týden od 6. 7. do 12. 7. 2020 na území ČR průměrně 17 mm srážek (Čechy 13 mm, Morava 24 mm). Tento průměr odpovídá 88 procentům normálu pro toto období.

Zdroj: ekolist.cz; InterSucho; ČHMÚ