Kvalita ovzduší v Česku byla loni výrazně lepší než obvykle

Z předběžné zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyplývá, že kvalita ovzduší v Česku byla v loňském roce výrazně lepší než obvykle. Většina měřících stanic dokonce zaznamenala nejnižší hodnoty některých sledovaných kritérií od začátku měření. V minulém roce tak díky tomu nebylo nutné vyhlašovat smogové situace či regulace. K příznivému vývoji přispělo i relativně teplé počasí s množstvím srážek i úbytek dopravy v důsledku pandemie koronaviru.


V roce 2020 byla zaznamenána nejnižší koncentrace polétavého prachu a oxidu dusičitého (NO2) od začátku měření. Částice prachu menší než deset mikrometrů a oxid dusičitý se přitom v Česku měří již od devadesátých let minulého století, prachové částice menší než 2,5 mikrometru se pak od roku 2004.

K lepší kvalitě vzduchu přispěla také pandemie koronaviru a s ní související zavedená omezení. Došlo tak ke snížení emisí z dopravy, což se projevilo nižšími koncentracemi oxidů dusíku. Zlepšení napomohl i vývoj počasí. Rok 2020 byl v Česku teplotně silně nadnormální a také srážek spadlo víc než obvykle. Vyšší teploty přitom vedou ke snížené spotřebě paliv a srážky jsou důležité pro vymývání znečišťujících látek ze vzduchu.

Nejčastěji loni meteorologové zaznamenali velmi dobrou až dobrou kvalitu ovzduší v Jihočeském a Plzeňském kraji a na Vysočině. Naopak nejméně často v aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek.

Podle ČHMÚ měl na úbytku znečišťujících látek podíl především únor. Tento měsíc byl totiž velmi neobvyklý v tom, že převažovaly dobré rozptylové podmínky, nadprůměrné teploty i výskyt srážek nad normálem.

Ostatní měsíce však vykazovaly také lepší kvalitu ovzduší díky výraznějším srážkám, dobrým rozptylovým podmínkám nebo nižším průměrným teplotám, které vedly k nižším koncentracím ozonu v létě.

Zdroj: ČTK