Kůrovec loni způsobil škody za 44 miliard korun

Odborníci think tanku Czech forest uvedli ve své tiskové zprávě, že škody způsobené nízkou výkupní cenou kůrovcového dříví a předčasnou těžbou porostů loni dosáhly 44 miliard korun. Kůrovec podle nich napadl 35 až 40 milionů metrů krychlových dřeva.

K výpočtu tohoto odhadu byla použita nižší hodnota objemu porostů napadeného kůrovcem za rok 2020 a průměrná data o cenách dříví vycházející z konkrétních faktur několika vlastníků a správců lesů za rok 2020. Celková škoda, tedy ztráta příjmů vlastníků a správců lesů v ČR za rok 2020 byla vyčíslena na 44 miliard korun. Škoda na výnosech z toho činila 30 miliard a ztráta z předčasného mýcení 14 miliard korun.

Podle odborníků bylo v loňském roce kůrovcem napadeno až 40 milionů metrů krychlových lesa. Jde tak o 30násobek průměrných ročních kůrovcových těžeb za čtvrt století do roku 2015.

Mezi hlavní kalamitní oblasti nadále patří Vysočina a sousední kraje. Ve zprávě se rovněž uvádí, že specifickým případem je okolí NP České Švýcarsko, kde došlo k rozvoji kůrovce na celém území poškozeny byly porosty v širokém okolí.

Nestátní vlastníci chtějí 5,8 miliardy na zachování funkcí lesa

V důsledku dlouhodobé kůrovcové kalamity se ceny dříví snížily pod výrobní náklady. Stát zpětně vyplácí peníze vlastníkům, aby měli dostatek finanční na udržování lesních porostů a jejich obnovu po kalamitě.

Podle Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) potřebují nestátní vlastníci od státu alespoň 5,8 miliardy korun jako kompenzaci za loňské nízké ceny dříví. Bez této kompenzace podle SVOL nezvládnou obnovovat les po kůrovcové kalamitě a těžit dříví.


Mohlo by vás zajímat: Umělá inteligence pomáhá počítat stromy po celém světě