Jak bezpečně nakládat s nepůvodními dřevinami

Vědci z Botanického ústavu Akademie věd České republiky spolupracovali s mezinárodním týmem odborníků na návrhu celosvětových pravidel, jak využívat nepůvodní druhy dřevin. V mnoha zemích jde totiž o důležitou ekonomickou položku. Cílem těchto pravidel je tak co nejlépe využít potenciál těchto dřevin, a přitom snížit jejich negativní dopad na biodiverzitu a ekosystémy.

Jedná se o první krok k dosažení celosvětové dohody o opatřeních, která by měla být dodržována při zavádění a vysazování nepůvodních dřevin. Pravidla by měla doplnit požadavky stanovené v mezinárodních úmluvách i v národních legislativách.

Autoři studie upozorňují na velké akce, které se zaměřují na výsadbu stromů, při nichž však není upřesněna druhová skladba vysazovaných dřevin. Některé přitom přímo počítají s využitím nepůvodních druhů. Motivací pro upřednostnění nepůvodních dřevin je ekonomický profit a snaha skloubit tyto zájmy s ochranou přírody.

K této situaci došlo například na Madagaskaru, kde vláda plánuje vysadit 60 milionů stromů, nebo v Itálii v rámci akce “jeden strom za každého občana jako boj proti klimatické změně”. V rámci tohoto vysazování se počítá se směsí původních a nepůvodních druhů.

Vědci upozorňují, že bez navržení těchto pravidel by šíření nepůvodních druhů dřevin by ztížilo uchování biodiverzity lesních systémů. Podle Michaely Vítkové z Oddělení ekologie invazí Botanického ústavu AV ČR, jedné ze tří českých spoluautorů studie, je potřeba pamatovat na to, že se situace v jednotlivých zemích liší. Při zohledňování pravidel není podle ní možné uplatňovat jednotné řešení pro všechny země.

Globální pravidla pro nepůvodní druhy dřevin tak podle Petra Pyška z Botanického ústavu AV ČR představují obecné doporučení, základní rámec a návrh nástrojů. Jejich cílem je usnadnit plánování a udržitelné využívání nepůvodních dřevin, které bude zohledněno ve vědecky podložených postupech.

Zdroj: Botanický ústav AV ČR