Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR vyzývá vládu k přijetí nových opatření. Pokračování boje s kůrovcem v nestátních lesích je totiž ohroženo tím, že více než polovina žadatelů ještě neobdržela příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity za období 2017-2018. Jejich situaci také významně zhoršuje šíření koronaviru a karanténní opatření.

Hrozba zastavení likvidace kůrovce

 Pro zajištění účinného boje lesníků s kůrovcem a zachování lesů pro další generace podle SVOL nelze přestat těžit, přibližovat a asanovat kůrovcem napadené dříví. Při současném vývoji počasí lze očekávat, že první rojení kůrovce začne již v průběhu následujících dvou až tří týdnů.

Hrozba zastavení likvidace kůrovcové kalamity v nestátních lesích je však podle předsedy SVOL Františka Kučery velice reálná. Obává se poklesu poptávky po dříví v souvislosti s epidemií koronaviru. To by mohlo mít další negativní dopad nejen na zaměstnance, ale i OSVČ, kterým nebudou v pěstební a těžební činnosti moci vlastníci lesa zadávat práci z důvodu nedostatku prostředků. Tím však zároveň nebudou probíhat opatření k zabránění šíření kalamity do dalších oblastí.

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR proto vyzvalo vládu k přijetí následujících prioritních opatření:

  1. Urychleně vyplatit zbytek slíbených finančních prostředků za kompenzaci ztrát suchem a kůrovcem za rok 2017 a 2018 ve výši 1,8 mld. Kč nestátním vlastníkům lesů, kteří mají podanou žádost do 29. 2. 2020 a splnili podmínky pro vydání rozhodnutí. Jedná se rovněž o žadatele, kteří podali žádosti již v roce 2019. Současně bezodkladně vyplatit finanční příspěvky na hospodaření v lesích u podaných žádostí. Jedná se o platby za 2. pololetí 2019 a částečně i 1. pololetí 2019 (jde řádově o stamiliony korun). Zajistí se tím krátkodobé financování lesnických činností, které nesmí být přerušeny s ohledem na kalamitní stav.
  2. Automaticky prodloužit tříměsíční víza pro zahraniční pracovníky, kteří se již nacházejí v ČR, pro zajištění činnosti v lesích.
  3. Bezodkladně vydat opatření obecné povahy upravující nejen „červené zóny”, ale také podmínky přenosu sadebního materiálu – snížení počtu prostokořenných sazenic na 1 ha až o 20 %, umožnit dovoz semenného materiálu z Karpatské oblasti a umožnit přenos sadebního materiálu na Vysočinu a Jeseníky.


Samozřejmě chápeme zcela nestandardní situaci, ve které se celá společnost ocitla,” podotýká František Kučera. „Ale kůrovec nepočká a zalesňovací práce lze provádět také jen v určitém období.”

Zajímá vás aktuální situace epidemie koronaviru u nás i ve světě? Více se dočtete zde.

Zdroj: tisková zpráva SVOL, silvarium.cz