Nová pravidla na Šumavě

Národní park Šumava je rozdělen do nových zón. Vyhláška, která v době projednávání musela čelit ostré diskuzi, kritice od mnoha politiků, a dokonce i žaloby od Jihočeského kraje, vstoupila v platnost od 1. března.

Nová zonace Šumavy, konkrétně její rozdělení do čtyř různých zón, určuje stupně ochrany, tedy jakou měrou může do dané oblasti zasahovat člověk. Určuje například, kde lesníci mohou zasahovat proti kůrovci. O tom, jaká část parku se má ponechat zcela přírodním procesům, se přitom již diskutovalo celých 25 let. Tato nová pravidla, která vstoupila v platnost 1. března 2020, by měla platit minimálně 15 let.

Rozdělení zón:

1. Zóna přírodní
Týká se 27.7 % rozlohy NP Šumava. Jedná se o zónu, kde člověk vůbec nezasahuje a vše se ponechává na přírodních procesech.

 2. Zóna přírodě blízka
V této zóně se nachází lesní ekosystémy 24.5 % rozlohy NP Šumava. Jedná se především o takové, ve kterých jsou přírodní procesy mírně ovlivňovány člověkem. Zasahuje se v nich například proti šíření lýkožrouta smrkového do okolních lesů. Přesto se jedná o lesy, které mohou být v relativně krátké době převedeny do zóny přírodní.

 3. Zóna soustředěné péče
S 46.6 % rozlohy NP Šumava je prozatím nejrozsáhlejší zónou. Zahrnuje lesní nebo zemědělské pozemky, ve kterých se v následujících desetiletích bude o přírodu pečovat, ať už z hlediska záchrany ohrožených druhů či evropsky významných biotopů.

4. Zóna kulturní krajiny
Jedná se o nejmenší část národního parku (1.2% rozlohy NP Šumava), přesto je velmi významná. Tuto zónu tvoří sídla, která vytvářejí propojitelný celek, zastavěná území a pozemky územními plány obcí určené k zastavění.

Návrh zón rozhodně vyvolal spousty diskuzí a názory se hodně lišily. Správci parku ho řešili s místními starosty, přidali se k tomu však i podnikatelé, lesníci a vědci. Samotný Jihočeský kraj svojí kampaní Poslední šance pro Šumavu kritizoval způsob boje proti kůrovci na Šumavě. Zástupci obcí zase usilovali o to, aby byl prostor kulturní krajiny větší.

Co se týče návštěvníků, zonace se jich nijak viditelně nedotkne. Jejich možnosti pohybu bude řešit až vymezení klidových zón, na jejichž vypracování v současnosti Správa NP pracuje. Určí se tak možnosti přístupu v místech, kde přebývají vzácní živočichové. Tato území odpovídají bývalým prvním zónám a jedná se o mnoho roztroušených ploch. Cílem je tyto oblasti více sjednotit, znamená to tak, že by se měla rozloha klidového území zvětšit z devíti tisíc hektarů na skoro 15 tisíc. Podle mluvčího Správy NP Jana Dvořáka by však nemělo dojít ke zrušení některé ze současných turistických tras. Naopak, díky seskupení a propojení se otevřou doposud nepřístupná místa. Délka tras by tak měla ze současných 58 kilometrů stoupnout na více než 90 kilometru. Návrh na otevření nových míst návštěvníkům by měl být schválen Ministerstvem životního prostředí nejdříve příští rok.

Zásadní změny by neměli pocítit ani lesníci. „V posledních letech hospodařili podle nařízení ředitele. Jednotlivé segmenty jsme v návrhu zón prakticky kopírovali,“ popisuje Dvořák.

Zdroje:

https://www.info.cz/cesko/ostry-spor-o-sumavu-uticha-zacal-platit-stezejni-dokument-na-ktery-park-cekal-ctvrtstoleti-44466.html

https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/zonace-narodni-park-sumava-zony.A200304_104257_budejovice-zpravy_khr

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/na-sumave-zacne-platit-od-brezna-nove-rozdeleni-zon-40313333