Nová vyhláška k náhradám škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
Od 1. dubna 2021 začíná platit nová vyhláška k náhradám škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy. Upřesňuje i postup při výpočtu škody, pamatuje na léčbu zraněných hospodářských zvířat a rozšiřuje další položky nezbytných výdajů. Nové podmínky také reagují na dohodu s chovateli, myslivci, zemědělci a s Ministerstvem zemědělství při přípravě plánu programu péče o vlka, který vznikl v loňském roce.
Vyhláška č. 126/2021 Sb. o způsobu výpočtu výše škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy platí od 1. dubna 2021 a nahradí vyhlášku č. 360/2000 Sb.
Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že vyhláška je výsledkem dohody s chovateli při přípravě programu péče o vlka obecného. Náhrady chovatelů se tak rozšiřují o další položky nezbytných výdajů , které chovatelé po útocích vlků mají. Pro rozšíření a výčet druhů domestikovaných zvířat je však potřeba novela zákona, na níž se již podle Brabce pracuje a počítá se zapojením ministerstva zemědělství.
Vyhláška nově pamatuje na léčbu zraněných hospodářských zvířat či pasteveckého psa. Majitelům hospodářských zvířat budou vypláceny i náklady za kafilerní služby v důsledku útoku šelmy, a také cena za usmrceného pasteveckého psa či náklady na jeho léčbu.
S novou vyhláškou dochází také k významnému zpřesnění výpočtu škod vydrou na rybách. Dojde tak k usnadnění a současně sjednocení postupu při zpracování odborných či znaleckých posudků, které slouží k stanovení výše škod.
Pro výpočet škody se stanoví vzorec, do něhož může vstupovat i již využívaný a resorty životního prostředí a zemědělství doporučovaný ceník vybraných druhů hospodářských zvířat, který byl dojednán se svazy chovatelů v roce 2017. Tento ceník bude nově podle vyhlášky zveřejněn na internetových stránkách ministerstva životního prostředí, aby mohlo docházet k jeho aktualizaci.
Zdroj: AOPK ČR