Stromy ve městech mohou snížit teplotu povrchu až o 12 °C

Chladicí účinek stromů snižuje v létě povrchovou teplotu evropských měst v některých regionech až o 12 °C.

Chladicí účinek stromů snižuje v létě povrchovou teplotu evropských měst v některých regionech až o 12 °C. Naproti tomu zelené plochy bez stromů mají zanedbatelný účinek, uvádí studie, která posiluje argumenty pro výsadbu stromů, jež by pomohla městům přizpůsobit se globálnímu oteplování.

Jonas Schwaab z ETH Zurich ve Švýcarsku a jeho kolegové použili údaje o teplotě zemského povrchu shromážděné pomocí satelitů k porovnání rozdílů teplot mezi plochami pokrytými stromy, městskou zelení bez stromů, jako parky, a městskou strukturou, jako silnice a budovy. Analyzovali celkem 293 měst z celé Evropy.

Teplota zemského povrchu měřená družicemi není stejná jako teplota vzduchu, která více odpovídá tomu, co by cítili lidé, říká Schwaab. “Obvykle by rozdíl teplot vzduchu mezi oblastmi pokrytými stromy a zastavěnými oblastmi byl mnohem menší než rozdíly teplot povrchu země,” říká.

Tým zjistil, že stromy, které rostou ve městech, mají mnohem nižší teplotu zemského povrchu ve srovnání s okolními oblastmi. Rozdíly se pohybovaly mezi 8 °C a 12 °C ve střední Evropě a mezi 0 °C a 4 °C v jižní Evropě.

Chladicí účinek stromů z velké části způsobuje stínění a také transpirace, kdy se voda ze stromu uvolňuje ve formě vodní páry skrze listy. Tento proces odebírá z okolního prostředí tepelnou energii, která se odpařuje, a snižuje tak okolní teplotu.

Zelené plochy bez stromů nejsou řešením

Tým také zjistil, že ochlazování, které poskytují zelené plochy bez stromů, je zanedbatelné a v některých případech mohou být zelené plochy bez stromů dokonce teplejší než okolní městské oblasti.

Extrémní horko je pro města v Evropě i jinde stále větším problémem, protože planeta se otepluje. Zjištění ukazují, že stromy mohou mít velký vliv na města v celé Evropě, ale protože se velikost jejich účinků liší, měly by být strategie zmírňování veder přizpůsobeny jednotlivým regionům, říká Schwaab.

“Tato studie poskytuje městským odborníkům důležitý návod pro nasazení městských stromů jako účinné strategie zmírňování veder ve městech,” říká Zhihua Wang z Arizonské státní univerzity.

Zdroj: New Scientist