Tlející dřevo je nepostradatelnou součástí lesa

Nový česko-bavorský projekt s názvem “Podpora biologické rozmanitosti a vytvoření koncepce ochrany lesních ekosystému Šumavy” hledá odpovědi na otázky, jak tlející dřevo posiluje rozmanitost přírodních druhů. Vyhodnocení projektu bude k dispozici lesním správcům a orgánům ochrany přírody i mimo národní parky.

Výzkumy z přirozených lesů již potvrdily, že tlející dřevo představuje nepostradatelnou součást lesních ekosystémů. Na tlejícím dřevě nebo odumírajících stromech je závislá asi třetina evropské fauny a flóry – mezi nimi např. bakterie, řasy, houby, mechy, roztoči, hmyz či ptáci. Má nedocenitelnou roli v koloběhu živin, podílí se na přirozené obnově lesů a ovlivňuje funkce a strukturu vodní toků či morfologii svahů.

Nový projekt se aktuálně soustřeďuje na zásahové lesní porosty, ve kterých je ponechání dřevní hmoty často opomíjené. Koordinátor projektu za Správu Národního parku Šumava Jaroslav Červenka uvedl, že za tímto účelem vybrali tři lokality o celkové rozloze 55 hektarů, ve kterých na jednom hektaru ponechali přibližně 40 metrů krychlových dříví k zelení. Toto množství je prahovou hodnotou pro některé druhy.

Velký důraz se přitom klade na dlouhodobý monitoring vlivu provedených opatření na druhou pestrost. Monitorují se tak všechny druhy hub, lišejníků, mechorostů a hmyzu.

Celkový rozpočet projektu činí 787 106 euro, z toho rozpočet pro Správu NP Šumava je 178 507 euro – dotace ve výši 85 procent, zbylých 15 procent (26 776 euro) spolufinancuje Ministerstvo životního prostředí ČR.

K přirozenému lesu patří mozaika starých a dožívajících stromů, souší, zlomů a padlých kmenů. Při těžbě však lesníci odvážejí všechny vzrostlé stromy a nenechávají žádné dřevo zetlít. Kvůli nedostatku starých stromů a tlejícího dřeva tak dochází k úbytku živin v ekosystému. Rovněž pokračuje okyselování a degradace půdy a také ubývá řada druhů ptáků, savců, brouků i dalšího hmyzu, hub či lišejníků.

Zdroj: npsumava.cz