Třetině dřevin na světě hrozí vyhynutí
Přibližně třetině všech druhů dřevin na zemi hrozí vyhynutí. Ohrožuje je zejména mýcení lesů pro potřeby zemědělství a těžba dřeva. Měřitelné dopady mají také klimatické změny. Vyplývá to ze zprávy, kterou vypracovalo Mezinárodní sdružení botanických zahrad (Botanic Gardens Conservation International) a odborníci ze Světové unie na ochranu přírody (IUCN). Podle této zprávy patří k nejohroženějším druhům magnólie.
Studie zkoumala 58 497 druhů dřevin z celého světa. Její autoři přišli k závěru, že 30 procentům druhů hrozí vyhynutí. Dalších sedm procent je klasifikovaných jako potenciálně ohrožených. Na posouzení ohrožení 21 procent druhů nebyl k dispozici dostatek údajů.
Odborníci klasifikovali jako vyhynulé asi 142 druhů stromů. Ze 442 druhů stromu roste ve volné přírodě méně než 50 exemplářů.
V Brazílii, na jejímž území se nachází velká část amazonského deštného pralesa, se podle zprávy vzhledem na tamější intenzivní zemědělství vyskytuje nejvíce druhů dřevin (8847), ale zároveň i nejvíce ohrožených (1788).
Nejvyšší podíl ohrožených druhů je však v tropických oblastech Afriky, zejména na ostrovech Madagaskar a Mauricius, kde je ohroženo 57 procent všech druhů stromů. Vědci konstatovali, že za posledních 300 let se plocha lesů na světě zmenšila asi o 40 procent a 29 zemí přišlo o více než 90 procent svého lesního porostu a 29 zemí přišlo o více než 90 procent těchto ploch.
Odlesňování velký ploch v současnosti pokračuje, přestože stromy mají v přírodě důležitou úlohu, protože jsou biotopem mnoha živočišných a rostlinných druhů, absorbují CO2 a jsou zdrojem účinných látek v lécích.
Odborníci navrhují několik opatření na zvrácení tohoto stavu. Jde o zachování existujících lesů a rozšíření chráněných území či pěstování ohrožených druhů v botanických zahradách. Rovněž by se mělo poskytovat vzdělání s cílem zabezpečit, aby se programy obnovy lesů a výsadby stromů řešily odborně, aby se se vyčlenilo více finančních prostředků na ochranu stromů.
Zdroj: BBC; AFP