Změna klimatu měla zásadní vliv na vznik pandemie koronaviru

Podle studie publikované v časopise Science of the Total Environment může za vznik a šíření onemocnění koronaviru změna klimatu. Globální emise skleníkových plynů způsobily, že se z jižní Číny stalo ideální místo pro množení netopýrů, kteří jsou pravděpodobně zodpovědní za přenos viru.

Rozsáhlé změny lesního biotopu vytvořily vhodné prostředí pro mnoho druhů netopýrů. V celosvětové populaci netopýrů žije okolo 3 000 různých druhů koronavirů, přičemž každý druh přenáší v průměru 2,7 koronaviru – většinou bez příznaků.

Nárůst počtu druhů netopýrů v konkrétním regionu způsobený změnami podnebí může podle vědců z Unversity of Cambridge zvýšit pravděpodobnost, že se v nich bude vyskytovat, přenášet nebo vyvíjet koronavirus škodlivý pro člověka.

Autoři studie při výzkumu vegetace v jihočínské provincii Yunnan a přilehlých oblastech v Myanmaru a Laosu zpozorovali nárůst teploty, srážek a oblačnosti. Poté použili informace o vegetačních požadavcích netopýrů, aby určili jejich globální rozšíření na začátku 20. století.

Při srovnání se současnými daty zjistili, jak se počet druhů netopýrů po celém světě v průběhu minulého století měnil, a jaký vliv na to měla změna podnebí.

Robert Beyer, výzkumný pracovník zoologické fakulty University of Cambridge, ve svém stanovisku uvedl, že díky klimatickým změnám byla jihočínská provincie Yunnan v průběhu minulého století vhodnější pro více druhů netopýrů. “Pochopení toho, jak se globální distribuce druhů netopýrů změnila v důsledku změny podnebí, může být důležitým krokem v rekonstrukci původu koronaviru,” uvedl Beyer.

Tyto lesy jsou rovněž domovem luskounů, kteří se považují za mezihostitele viru SARS-CoV-2. Virus se pravděpodobně přenesl z netopýrů na tato zvířata, která se potom prodala na trhu ve Wu-chanu.

“Pandemie COVID-19 způsobila obrovské sociální a ekonomické škody. Vlády by však měli využít příležitosti snížit zdravotní rizika z infekčních chorob přijetím rozhodných opatření na zmírnění změny klimatu,” uvedl spoluautor studie a profesor na University of Cambridge Andrea Manica.

“Skutečnost, že změna podnebí může urychlit přenos patogenů volně žijících živočichů na člověka, by měla být naléhavou výzvou na snížení globálních emisí.”

Camilo Mora, profesor na Havajské univerzitě a iniciátor projektu

Může vás zajímat:

Boj s koronavirem může být delší, než se předpokládalo

Bitcoin spotřebuje za rok více elektřiny než Argentina