Boj se suchem – hlavní problém je změna klimatu

Podle údajů odborníků z projektu InterSucho je 11,9 % území České republiky zasaženo půdním suchem. Bioklimatolog Zdeněk Žalud tvrdí, že za problémy českého zemědělství se suchem může ze 70 procent změna klimatu a z 30 procent stav krajiny. Rovněž je podle něj nutné začít přemýšlet o různých řešeních, jak na změny reagovat. Z dosavadních měření i modelů je totiž patrné, že se trend globálního oteplování jen tak nezmění.

 Změna klimatu je pro některé zemědělce problém, pro jiné příležitostí. Je nutné zvážit v jakých regionech má zemědělství budoucnost a kde již podmínky nebudou vhodné jako v minulosti. Zdeněk Žalud uvedl příklady modelů na Vysočině a jižní Moravě. „Podle modelů na Vysočině bude tepleji, zůstane celkový úhrn srážek a zůstane i sníh. Proto možná na Vysočině bude vhodné investovat do rozvoje zemědělství takové peníze, kterými se budou řešit problémy na jižní Moravě.“ řekl.

 Zemědělská půda na jižní Moravě, především v oblastech v jižních okresech, se v posledních letech potýká s nižšími výnosy, často nižšími než byly na Vysočině, a pěstování na ní je čím dál problematičtější. Podle Žaluda by bylo daleko výnosnější využít tyto oblasti pro pěstování lesů. Ukazuje to také na příkladu rozsáhlé zalesněné oblasti na Chřibech, která je modelem, že by lesní oblasti na jižní Moravě suchem rozhodně tolik netrpěly.

 Podle Žaluda nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo ochlazovat. Poslední dva roky byly velmi teplé, oteplování nabírá obrátky a zemědělci i lesníci by se těmto podmínkám a předpokladům měli přizpůsobit. Oteplováním dochází k prodloužení vegetační sezóny, jaro nastupuje dříve, což znamená dřívější vyčerpání zásob vody v půdě. To by mohlo vést k dřívějšímu nástupu sucha. Dřívější nástup jara také zvyšuje riziko škod způsobených jarními mrazy, nebo se také přibližuje doba květu u různých rostlin, což by mohlo být značným problémem pro včely. S oteplováním také přicházejí noví škůdci, kterým se rozšiřuje prostor na množení a četnost generací.

 Žalud však dále upozorňuje, že je třeba si uvědomit, že klima není jedinou příčinou, byť je primárním činitelem problémů v krajině. Zmínil se o dlouhodobém stavu, kdy je více než polovina půd ohrožená erozí a přes polovinu půdy je středně až silně utuženo hospodařením bez orby. Velké lány na erozně ohrožených pozemcích se podle něj již vyčerpaly kvůli erozi ornice. Velké půdní bloky, které byly na několik desetiletí výhodou oproti malým pozemkům, už výhodné nejsou. Ani pestrá krajina například v Rakousku však nemůže odolat extrémnímu suchu. Bez vody je zkrátka problém jak v Česku, tak v Rakousku a dalších zemích.  

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo další miliardu korun na boj se suchem. Příspěvek by měl obcím pomoct pokrýt náklady spojené s opatřeními, které zlepší vsakování dešťových srážek. Dešťovou vodu mohou obce k zalévání, chlazení či splachování v obecných budovách zachycovat pomocí vybudovaných podzemních nádrží. Příspěvek se vztahuje i na výstavbu zelených střech, suchých a polosuchých poldrů, bezpečnostních přelivů hrází či výměny nepropustných povrchů parkovišť a jiných ploch za propustné. Od roku 2014 přitom na podporu vsakování a udržení vody v krajině i ve městech šlo podle ministerstva již více než deset miliard korun a zájem o dotaci na boj se suchem stoupá.

Zdroje:
https://www.zemedelec.cz/odbornik-za-problemy-zemedelcu-se-suchem-muze-predevsim-klima/
https://www.zemedelec.cz/ministerstvo-zivotniho-prostredi-uvolni-dalsi-miliardu-na-boj-se-suchem/
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/co-nici-ceske-zemedelstvi-ze-70-procent-zmena-klimatu-tvrdi-expert-40312124
https://www.intersucho.cz/cz/?from=2019-10-08&to=2019-11-05&current=2019-11-03