Brabec: Čelíme bezprecedentnímu období sucha
Podle vědců z projektu InterSucho je sucho trvající od roku 2015 nejhorší za posledních 500 let. Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že se jedná o naprosto katastrofickou situaci. Více jak 80 procent podzemních vod je ve stavu silného až mimořádného sucha.
Během středeční tiskové konference sdělil ministr životního prostředí, že situace se suchem v České republice je katastrofická. V podstatě celé Česko se potýkalo v dubnu se zemědělským suchem, problém má i 80 procent zdrojů podzemní vody.
„V této době čelíme bezprecedentnímu období sucha.“
Průměrný deficit srážek se za pět let pohybuje na úrovni zhruba 400 milimetrů. Pokud by však měla být vodní bilance stejná jako v období 1961 – 2000, byl by potřeba dvojnásobek. Velké řeky jsou svými průtoky na pětině až čtvrtině obvyklého měsíčního průměru. Ve Vltavě je pouze 22 procent měsíčního průměru, v řece Labe 28 procent, řeka Morava hlásí 23 procent a Dyje dokonce jen 18 procent průměru. V minulých letech v dubnu tál sníh na horách, díky čemu byly zmíněné toky plné vody.
Brabec uvedl, že v některých krajích kumulativně za posledních šest let chybí více než roční úhn srážek. Celorepublikově pak v průměru chybí až 60 procent ročního úhrnu srážek. Může za to nejen nízké množství srážek, ale i vyšší průměrná teplota, způsobující vyšší výpar a delší vegetační sezónu.
Zemědělské sucho sice může zmizet rychle, jelikož se půda nasytí po krátkém období dešťů. Do spodních pater půdy se však voda bude doplňovat po dlouhou dobu. Ministr rovněž upozorňoval, že ani době koronavirové krize bychom neměli zapomínat na dlouhodobé problémy.
Okresy, v nichž je bilance za posledních pět let nejvíce odlišná od průměrné, jsou Jablonec nad Nisou, Semily a Trutnov. Zde za pět let chybí kolem 1300 milimetrů srážek. Na jižní Moravě, jedné z nejsušších oblastí Česka, chybí za pět let až 1700 litrů na metr čtvereční do vyrovnané bilance.
Hasiči rovněž upozorňují, aby lidé byli velmi opatrní při pálení ohňů. Od začátku měsíce vyjížděli v Česku celkově k 2676 požárům, zejména v přírodním prostředí. Tři stovky požárů v prvním dubnovém pondělí byly šestinásobkem oproti dlouhodobému dennímu průměru.
Ministerstvo zemědělství předložilo novelu vodního zákona, která je nyní v Poslanecké sněmovně ve druhém čtení. Platit by měla začít od 1. ledna 2021. V souvislosti s touto situací svolal Brabec Národní koalici pro boj se suchem, která by se měla sejít 12. května. Účastnit se jí budou zástupci krajů a obcí, budou se řešit krizové scénáře a připravenost na zásobování pitnou vodou.
Projekty ministerstva
Ministerstvo také připravilo na pomoc několik projektů, které by měly dopady sucha zmírnit. Jedním z nich je program Velká dešťovka, který je určen pro obce, školy či úřady. S ministerstvem financí nyní ministr jedná o navýšení prostředků. Ujišťuje, že rozhodně nenastane situace, že by se zamítl nějaký projekt se suchem kvůli tomu, že by resort neměl peníze. Zdůraznil, že je absolutně zásadní, aby se všechny tyto projetky realizovaly. Během posledních šesti let rozdělil stát na boj proti suchu desítky miliard korun.
Nejvyšší kontrolní úřad přitom ministerstvo zkritizoval, že stát sucho dostatečně neřeší. Jen v roce 2018 sucho způsobilo škody za 24 miliard korun. Podle kontrol na ministerstvu je většina dotačních programů na řešení problematiky sucha nekonkrétní a řada navržených opatření zůstala jen na papíře.
Zdroj: Seznam Zprávy; lidovky.cz, byznysnoviny.cz