Dopady Trumpovy administrativy na životní prostředí

Donald Trump je sice již pryč z prezidentského křesla, ale věci, které po něm zůstaly, budou dělat problémy ještě dlouho. Jednou z nich je dopad na životní prostředí, které bylo jeho způsobem vlády zasaženo. Samotný Trump navíc nikdy nezastíral, že má u něj přednost ekonomická prosperita Spojených států před ochranou životního prostředí.

Dopady na ekosystémy a zdraví

Trump a jeho administrativa oslabili svým konáním ekosystémy, které se tak staly ještě více ohrožené a nechráněné než kdykoliv předtím. Podle Christine Todd Whitmanová, bývalé republikánské guvernérky New Jersey, jde do značné míry o katastrofu. Jen odvolat nařízení, která pocházejí z předcházející garnitury, podle ní nedává smysl. Dodává, že to, co se děje, ohrožuje zdraví Američanů a zdraví životního prostředí. Jde tak svým způsobem o ignoraci dohody o hospodářském partnerství, jejíž cílem je právě výše zmíněné chránit.

V současnosti má věda co nejpřesnější představu o naléhavě potřebě výrazného snížení emisi skleníkových plynů. Americké emise se podle předběžných odhadů analytiků se snížily o deset procent, což je největší pokles od druhé světové války. Tuto redukci však odborníci připisují zejména pandemii a očekávají, že po útlumu budou opět narůstat. Před pandemii vzrostly emise v roce 2018 a poté v roce 2019 poklesly o pouhých 2,1 procenta.

V roce 2019 OSN varovala, že na udržení globálního oteplování pod hranicí 1,5 stupně Celsia bude potřeba od roku 2020 do 2030 snížit globální emise každým rokem o 7,6 procenta.

Většina environmentálních změn, které nastaly za Trumpovy vlády, může nová Bidenova administrativa obnovit či odvrátit. Nebude to však za chvíli. V případě globálního oteplování však situace narostla do takových rozměrů, že možná nepůjde zastavit ty nejhorší nežádoucí účinky.

Trumpovo klimatické dědictví

Nejvýznamnější částí Trumpova klimatického dědictví, které není možné vrátit zpět, je čas, který administrativa promrhala v souvislosti se zhoršující se klimatickou krizí.

“Doufám, že mnohé z nejhorších a nejškodlivějších klimatických politik se dají zvrátit.” uvedla Kim Cobb, profesorka a vědecká pracovnice ve společnosti Georgia Tech. “Ztracená léta, pokud jde o pokrok při snižování emisí, však nebude možné vzít zpět, což bude mít konečný vliv a dopad na změny podnebí.

Trumpova administrativa podpořila například otevření uhelného dolu v Pensylvánii nebo zrušila Obamovy ekologické regulace. Trump se zároveň netajil tím, že podporuje spalovací motory a není příliš velkým fanouškem elektromobilů.


Už v době prezidentské kampaně v roce 2016 Trump například pobouřil veřejnost výrokem, že jsou klimatické změny hoax. Své tvrzení ale později stáhl a později už nepopíral například velké teplotní výkyvy.

Ze zhoršení kvality ovzduší vinil hlavně Čínu, Indii a Rusko, zatímco USA se podle něj mohly chlubit jedním z nejčistších klimat na světě. Ve skutečnosti jsou přitom Spojené státy co do produkce skleníkových plynů druhým největším znečišťovatelem po Číně.
 

V prvním roce vlády Trump oznámil, že plánuje USA odpojit od Pařížské dohody o klimatu. V tom samém roku začaly hurikány Maria, Harvey a Irma ničit všechno od Portorika po Texas a způsobily rekordní škody ve výšce 321 miliardy dolarů.

Sezona požárů na americkém západě v roce 2020 byla jen jednou z mnohých klimatických katastrof, které se v posledních letech prohnaly touto zemí.

Některé studie se pokusily kvantifikovat, jak velký vliv budou mít Trumpova nařízení v průběhu času na urychlení globálního oteplování. Podle jednoho odhadu, který v roce 2020 zveřejnila skupina Rhodium Group, se zjistilo, že kroky administrativy zaměřené na oslabení regulací skleníkových plynů by do roku 2035 mohly do atmosféry přidat ekvivalent 1,8 gigatuny CO2, což by se rovnalo téměř jedné třetině všech amerických emisí v roce 2019.

Zdroj: CNN; BBC, theconversation.com