EU chce do roku 2030 rapidně snížit emise skleníkových plynů

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová představila priority unijní exekutivy na příštích 12 měsíců. EU by tak měla do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 procent oproti stavu z roku 1990. Dosavadním plánem bylo omezení emisí o 40 procent. Podle Leyenové by unie měla využít současné koronavirové krize jako příležitosti k nastartování zeleného růstu a více než třetinu chystaného fondu obnovy směřovat do ekologických projektů.

Co se týče navýšení cíle pro snižování emisí, von der Leyenová uznává, že to pro některé znamená mnoho a pro některé málo. Některé státy, zvláště z východního křídla EU včetně ČR, dávají najevo, že budou mít problém i se splněním současného závazku. Větší část unijních zemí stejně jako stovky velkých firem či nevládních organizací však tyto přísnější závazky podporují.

“Podle nás je tento cíl ambiciózní, dosažitelný a prospěšný. Zvládneme to, jak už jsme ukázali v minulosti,” uvedla předsedkyně EK. Dosavadní omezování emisí bylo podle ní spojeno s výrazným hospodářským růstem.

Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030 je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka nereálné. Podle něj bude možné tento cíl splnit později, pokud si má země zachovat energetickou soběstačnost a nezničit průmysl v dalších letech.

Podle výboru Evropského parlamentu pro životní prostřední podpořila von der Leyenová méně ambiciózní plán. Výbor totiž minulý týden podporoval návrh snížení emisí o 60 procent.

Podle ekologů je závazek přijatelný

Klimatická koalice považuje i toto navýšení cíle za nízké, ale přijatelné. Ideální by podle nich bylo, kdyby se cíl snížení emisí zvýšil na 65 procent proti roku 1990. Podle ní je 55procentní cíl tím nejnižším možným, který umožňuje dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

Michaela Pixová z koalice očekává, že se česká vláda bude snažit klimatické ambice EU blokovat. “Takový postoj vnímáme za velmi nebezpečný a nezodpovědný nejen vůči životnímu prostředí, ale také vůči budoucím ekonomickým perspektivám obyvatel Česka i obyvatel celé EU. Naše stanovisko je výzvou pro českou vládu, aby svým odmítavým postojem k rychlejšímu snižování emisí přestala stát v cestě snahám o udržitelnou budoucnost a evropskou prosperitu,” uvedla.

Třetina peněz z fondu obnovy do ekologických projektů

EU je odhodlána oživování ekonomiky poškozené pandemií spojit s vyššími klimatickými ambicemi a rychlým přechodem na klimatickou neutralitu. Von der Leyenová uvedla, že více než třetina peněz z fondu obnovy, na kterém se lídři zemí EU v červenci shodli, půjde do ekologických projektů. Třetinu prostředků na naplnění fondu, které si komise hodlá bezprecedentně půjčit na finančních trzích, podle své šéfky získá prostřednictvím takzvaných zelených dluhopisů.

Zdroj: spglobal.com; ČTK