EU se čím dál rychleji odklání od uhlí jako zdroje energie

Dlouhodobá snaha Evropy odvrátit se od uhlí jako zdroje energie nabírá na rychlosti. Uhlí, po staletí motor průmyslové revoluce, již nemůže soutěžit s méně znečišťujícími zdroji výroby elektřiny. Vlády a firmy tak pomalu uzavírají doly a elektrárny. Obnovitelné zdroje energie tak letos poprvé překonaly fosilní paliva.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů stoupla v pololetí o 11 procent, hlavně díky větrným a solárním elektrárnám v kombinaci s příznivým počasím. Produkce z fosilních paliv o 18 procent klesla, z toho produkce uhlí o 32 procent. Letos se tak na výrobě elektřiny v EU obnovitelné zdroje podílely 40 procenty, zatímco fosilní paliva 34 procenty.

Švédsko, Belgie a Rakousko jsou prvními evropskými státy, které uzavřely své uhelné elektrárny. Nizozemsko a Francie snížili produkci elektřiny z uhlí o více než 50 procent. V Německu výroba elektřiny z uhlí klesla o 39 procent a byla tak poprvé nižší než v Polsku, které teď vyrábí tolik elektřiny z uhlí, kolik zbývajících 25 zemí EU dohromady.

Ve Španělsku výroba elektřiny z uhlí za pololetí klesla o 58 procent. V Portugalsku výroba elektřiny z uhlí v prvním pololetí klesla dokonce o 95 procent. Minulý týden energetická společnost EDP oznámila, že plánuje uspíšit termín uzavření svých elektráren na uhlí v regionu již na rok 2021.

Pět zemí EU nemají daný plán na uzavírání svých uhelných elektráren. Podle konzultační společnosti Energy Aspects jsou tyto země ze střední a východní Evropy. Závislost Polska na uhlí navíc vyvolává v unii napětí.

Česko třetím největším výrobcem

Česko je nyní třetím největším výrobcem elektřiny z uhlí v rámci EU. V roce 2015 bylo páté, nyní se dostalo před Španělsko a Itálii. Výroba elektřiny z uhlí v ČR klesla o 20 procent. Důvodem však byl převážně vyšší levnější dovoz ze sousedních zemí než rostoucí podíl obnovitelných zdrojů či pokles poptávky.

Podle výzkumu nevládní organizace Global Energy Monitor se na letošní rok odhaduje rekordní míra uzavírání elektráren na fosilní paliva. Podle průzkumu by ve Španělsku mezi lety 2020 a 2021 mělo být uzavřeno 69 procent elektráren.

Analytici však také upozorňují, že pandemie koronaviru snížila poptávku po elektřině, což dost přispělo k poklesu spotřeby uhlí.

Zdroj: stateofgreen.com; ČTK