I 10 letech po havárii ve Fukušimě jsou postižené oblasti nepřístupné

Část japonského města Tomioka, které je od jaderné elektrárny Fukušima I vzdálené přibližně deset kilometrů, je i deset let po jaderné havárii nepřístupnou zónou. Vstoupit do uzavřené zóny je možné pouze během dne a pouze s oficiálním povolením.

Přestože jde pouze o 12 procent rozlohy města, právě v této části bydlela třetina z jeho 16 tisíc obyvatel. V roce 2017 město na severovýchodu Japonska opětovně otevřeli, ne však tuto část.

Část nazvaná Jonomori bývala poseta domy a obchody včetně oblíbené samoobsluhy či místní sítě supermarkety. V oblasti se nachází i park Jonomori, který obklopují ulice lemované třešněmi, které místní využívaly na své “hanami” party, tedy pikniky pod rozkvetlými stromy. Tato část nepřístupné zóny je určená jako místo k opětovnému oživení, úřady by ho chtěli opět otevřít v roce 2023.

Zdroj: nippon.com

V druhé polovině zóny je skládka jaderného odpadu, oblast plná černých pytlů s radioaktivní půdou, polámanými kořeny stromů a dalšími kontaminovanými troskami posbíranými z celého města. Pytle budou odeslány do dočasného skladu odpadu ve Futabě a Okumě, dvou městech, na jejichž území se nachází jaderná elektrárna.

Japonsko 11. března 2011 zasáhlo silné zemětřesení doprovázené silnými vlnami Tsunami, což si tehdy vyžádalo přibližně 18 500 obětí. Přírodní katastrofa způsobila i závažné poškození atomové elektrárny Fukušima I. Šlo tak o nejhorší neštěstí svého druhu od havárie atomové elektrárny Černobyl v roce 1986.