Indonésie chce rozšířit produkci palmového oleje

Indonésie plánuje rozšířit produkci palmového oleje. Aktivisté však volají po tom, aby země prodloužila zákaz zakládání nových plantáží, který končí v září. Cílem zákazu bylo omezení odlesňování. Po třech letech se však může situace změnit.

Zákaz zakládání nových palmových plantáží trval tři roky a v září 2021 by měl skončit. Aktivisté žádají Indonésii, největšího výrobce palmového oleje, aby tento zákaz prodloužila. Země má však s končícím moratoriem v plánu produkci naopak rozšířit.

Palmový olej se používá při výrobě různých produktů od potravin po kosmetiku. Indonésie kvůli produkci této suroviny v letech 2001 až 2017 přišla o 24 milionů hektarů deštného pralesa. V roce 2020 se však úbytek pralesů snížil již čtvrtý rok po sobě, což bylo mimo jiné i díky zákazu. Celosvětově je výroba palmového oleje odpovědná za přibližně dvě procenta odlesňování.

Jedním z důvodů pro dočasný zákaz zakládání nových plantáží bylo omezení lesních požárů, aby se snížila produkce skleníkových plynů. Indonésie, země s desátou největší ekonomikou na světě a čtvrtým největším počtem obyvatel ze všech států, se totiž zavázala, že do roku 2060 bude produkovat nulové emise.

V roce 2015 zemi zasáhly hrozivé lesní požáry, které vznikly zejména v důsledku cíleného vypalování lesního porostu za účelem zřizování palmových plantáží. Požáry zničily velkou část pralesů a rašelinišť, které jsou důležité pro zadržování oxidu uhličitého. I proto krajina zakládání nových plantáží dočasně pozastavila.