Kde všude můžeme najít mikroplasty?

Lidé po celém světě se čím dál víc snaží omezit používání plastových výrobků. Plastové lahve nahrazují skleněnými, jednorázové obaly takovými, které umožňují opakované použití. Ať se však snažíme sebevíc, zdá se, že samotných plastů se již asi úplně nezbavíme. A to z toho důvodu, že se plasty a malé plastové části nacházejí i v množství výrobků, se kterými přicházíme do styku každý den a ani si to neuvědomujeme.

Jídlo

Každý den spolu s jídlem člověk pravděpodobně zkonzumuje i části mikroplastů, které se na něj dostaly buď díky obalům, ve kterých bylo zabalené, nebo přímo přes znečištěnou půdu, kde plodina rostla. Vědci z italské univerzity odhalili přítomnost mikroplastů v brokolici, bramborách či mrkvi. Vysoké hodnoty naměřili dokonce i v jablcích.

Sáčky od čaje

Jen ve Velké Británii se každý den použije až 160 milionů čajových sáčků. Většina z nich přitom obsahuje kousky plastů, díky kterým dokážou udržet obsah i tvar, ale také odolat vroucí vodě. Přestože se v dnešní době objevují i sáčky, které jsou stoprocentně ekologické, ve většině běžných čajových balení lze stále nalézt stopy plastu.

Žvýkačky

Životnost dnešních žvýkaček je vskutku obdivuhodná. Důvod, proč je člověk může žvýkat tak dlouho, je jednoduchá – obsahují plasty. Konkrétně se jedná o plastovou složku s názvem polyizobutylen, používaný například i při výrobě pneumatik. Lze v nich však najít i polyvinyl, který se vyskytuje i v lepidlech či gumách. I kvůli tomu bychom žvýkačky neměli spolknout.

Mořská sůl

Se znečištěním moří a oceánů plasty kráčí ruku v ruce i znečištění mořské soli, kterou si mnozí dochucují své pokrmy. Výzkumy odhalily, že až v 90 procentech případů se v mořské soli vyskytovaly mikroplastů. Člověk, který si jídlo dochucuje mořskou solí, tak může za rok v průměru sníst až dva tisíce plastových mikročástic.

Oblečení

V současnosti se při výrobě do oblečení dostane velké množství mikroplastů, které se později při praní uvolní do vody. Takto znečištěná voda může následně skončit v řekách, mořích či oceánech, kde se dostane do ryb a nakonec se v potravinovém cyklu vrátí zpět k člověku. Odborníci proto doporučují nakupovat oblečení spíše z přírodních materiálů.

Vlhčené ubrousky

Spotřeba vlhčených ubrousků se zvýšila i kvůli pandemii koronaviru s tím, jak lidé jimi častěji umývají povrchy nebo věci. Aby dlouho vydržely, vyrábějí se i ze směsi bavlny a polyesteru, kvůli čemu může jejich rozklad trvat stovky let. Velkým problémem vlhčených ubrousků je i to, že je lidé splachují, přičemž se nejen zacpává odpad, ale často končí v mořích a oceánech.

Konzervy

Lidé často kupují hliníkové konzervy namísto plastů v dobré víře. Netuší však, že se i v nich se vyskytují mikroplasty. Tvoří totiž tenkou vrstvu na hliníku, který jej má ochránit před možným zrezivěním. Stále jsou však lepší variantou, než produkty, které jsou celé vyrobené z plastu.

Kelímky na kávu

Dokonce i papírové kelímky na kávu, které se jeví jako ekologičtější alternativa, obsahují plasty, emluvě o samotném víčku. Papírový kelímek drží pohromadě právě díky plastům. Kdo si chce vychutnat oblíbený nápoj ekologičtějším způsobem, měl by sáhnout po vlastním, opakovaně použitelném šálku či kelímku, které jsou čím dál víc populární.