Konference OSN o změnách klimatu

S ročním zpožděním začala v neděli v Glasgow ve Skotsku konference COP26 (26. konference smluvních stran rámcové dohody OSN o ochraně klimatu). Podle odborníků rozhodne o tom, zda se podaří planetu ochránit před katastrofálním důsledky globálního oteplování. Konference bude pokračovat do 12. listopadu, přičemž hlavy států a vlád se účastní jen prvních dvou dnů schůzky. V pondělí se světoví lídři zavázali zvrátit úbytek světových lesů do roku 2030.


Světoví lídři se zavázali zastavit odlesňování

Ke společnému prohlášení zvrátit úbytek světových lesů do roku 2030 se připojilo přes sto států včetně Brazílie, Indonésie a Konžské demokratického republiky. Na území států, které se chystají přistoupit k dohodě, leží přibližně 85 procent světových lesů. Tyto země se tak hodlají zavázat k tomu, že poskytnou zhruba 19,2 miliardy dolarů (423 miliard korun) z veřejných i soukromých zdrojů na ochranu obnovu lesů, boj s požáry a podporu původních obyvatel.

Vlády 28 zemí se také chtějí zavázat k eliminování negativního dopadu světového obchodu s potravinami na úbytek lesů (např. palmový olej, sója či kakao).

Británie tento závazek prezentovala jako první velký úspěch vzešlý z dvoudenního summitu lídrů. K tématu na konferenci vystoupil i americký prezident Joe Biden, podle kterého je ochrana největších světových lesů nezbytná ve snaze o dosažení klimatických cílů.


Ostrovní státy ohrožené vzestupem hladiny oceánů apelují k urychlené akci

Malé ostrovní státy ohrožené vzestupem hladiny oceánů v úterý apelovaly na světové lídry k urychlenému postupu, který by odvrátil hrozící katastrofu. Vědci varují, že pokud bude současné tempo globálního oteplování pokračovat i v příštích desetiletích, v důsledku tání ledovců a vzestupu hladiny moří budou zatopeny nízko položené oblasti. Některé ostrovy by tím mohly zcela zmizet z mapy.


Ekvádor rozšíří rezervaci kolem Galapážských ostrovů

Na konferenci to oznámil ekvádorský prezident Guillermo Lasso. Výměnou za to žádá smazání části zahraničního dluhu své země. Nová rezervace bude mít rozlohu 60 000 kilometrů čtverečních. V polovině chráněných vod bude zcela zakázán rybolov a související aktivity, ve druhé polovině pak bude rybolov výrazně omezen.


Macron vyzval největší znečišťovatele ke zvýšení klimatických cílů

Francouzský prezident Emmanuel Macron na konferenci vyzval největší znečišťovatele ke zvýšení ambicí a cílů. Podle agentury AFP narážel zejména na Čínu a Rusko, jejichž vůdci na konferenci chybějí. Uvedl, že příliš mnoho států přijímá závazky, ale pak podepisuje obchodní kontrakty, které jim protiřečí. Největší producenti emisí by tak podle něj měli zlepšit své národní strategie tak, aby byly v souladu s cílem udržet oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou.


Rusko a Čína se konference neúčastní

Čínský prezident Si Ťin-pching ani ruský prezident Vladimír Putin se neúčastní konference, přesto však zaslaly svá poselství. Si Ťin-pching vyzval svět k důraznější akci ohledně vypořádání se s klimatickými změnami. Putin hodlá účastníky konference v Glasgow oslovit v předem nahraném prohlášení. Analytici podle agentury Reuters vnímají nepřítomnost čínského a ruského prezidenta v Glasgow jako překážku k možnému průlomu v jednání o společném postupu v boji proti klimatickým změnám.

Zdroj: Reuters; AP;AFP