Kouř z požárů na západě USA se dostal až do Evropy

Kouř z rozsáhlých požárů, které již od srpna sužují západ USA, se dostal i do Evropy. Vyplývá to ze satelitních údajů, které zveřejnil evropský družicový program Copernicus, který sleduje atmosféru Země.

Letošní požáry na západě Spojených států jsou podle pozorování podstatně intenzivnější než průměr za období let 2003-2019 pro celou zemi i aktuálně postižené státy. Od začátku září produkují požáry velké množství hustého kouře, který se dostal do rozsáhlé oblasti. Od srpna již dosud sežehly území o ploše kolem 18 000 kilometrů čtverečních a vyprodukovaly přibližně 33,4 milionu tun oxidu uhličitého.

Hlavní vědecký pracovník monitorovací služby Mark Parrington uvedl, že za celých 18 let pozorování nezaznamenali požáry ani zdaleka takové velikosti a rozsahu. Dobrým ukazatelem hustoty kouře je optická hloubka aerosolu neboli AOD (aerosol optical depth). Ta na západě dosáhla velmi vysokých hodnot, což potvrdilo i nezávislé pozemní měření.

Fakt, že tyto požáry vypouštějí tolik znečištění do ovzduší, díky čemuž vidíme kouř i ve vzdálenosti osmi tisíc kilometrů, nám přesně ukazuje, jak zničující je jejich rozsah a trvání.” uvedl Parrington.

Družicové záběry ukazují, že částice kouře z lesních požárů v amerických státech Kalifornie, Oregon a Washington se dostali až do Británie a části severní Evropy.

Kouř se před vniknutím do Evropy několik dní držel jen na západě USA. Výrazně zhoršoval kvalitu vzduchu v tamějších velkoměstech, jako San Francisco v Kalifornii či Portland v Oregonu. Pondělní změna počasí však umožnila, aby se kouř rozšířil směrem na východ. Úlevu by mohly přinést bouřky a déšť, který předpovídají meteorologové.

Zdroj: AP; Reuters