Nejvýznamnějším zdrojem energie v EU se loni poprvé staly obnovitelné zdroje
Nejvýznamnějším zdrojem energie v zemích Evropské unie (EU) se loni poprvé staly obnovitelné zdroje. Celkem 38 procent loni vyrobené elektřiny v zemích EU pocházelo z obnovitelných zdrojů. Fosilní paliva vyprodukovala 37 procent elektřiny a jádro čtvrtinu.
Oproti roku 2019 se podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů zvýšil o čtyři procenta. Od roku 2015 klesla průměrná uhlíková intenzita výroby o zhruba 29 procent, tedy na 317 gramů oxidu uhličitého (CO2) na kilowatthodinu.
Růst podílu obnovitelných zdrojů je již od roku 2015 hnaný větrnou a solární energií. Ty loni zajistily 20 procent celkové produkce elektřiny. Vodní elektrárny a výroba energie z biomasy relativně stagnují.
V Dánsku loni vítr a solární energie pokrývaly potřebu elektřiny ze 61 procent, což byl nejvyšší podíl v EU. V České republice a na Slovensku však podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů činil méně než pět procent.
Sluneční a vodní elektřina však budou muset ještě zrychlit tempo růstu, aby EU dosáhla cíle stanovené v Evropské zelené dohodě.
Od roku 2015 klesla výroba elektřiny z uhlí na polovinu, oproti roku 2019 o pětinu. Za loňským poklesem stojí částečně nižší poptávka po elektřině, ale i nahrazování uhelných zdrojů kolektory a větrnými turbínami. Výroba elektřiny z plynu se ve stejném období snížila o čtyři procenta.
Zastavení investic do uhlí, ropy či plynu
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) přichází s radikálními požadavky na změnu energetické politiky, aby svět do poloviny století dosáhl nulových emisí. Navrhuje například okamžitě zastavit investice do ropných, plynových a uhelných projektů.
„Cesta k čisté nule je úzká, ale stále dosažitelná. Pokud se chceme do roku 2050 k čisté nule dostat, nepotřebujeme žádné další investice do nových ropných, plynových a uhelných projektů,“ řekl agentuře Reuters výkonný ředitel IEA Fatih Birol.