Některé řeky budou zřejmě bez vody

Pokračující sucho si bude vybírat svou daň. Zásoba vody ve sněhu je nejmenší za několik let, v porovnání s loňskem je desetkrát menší. Hrozí, že na jaře vyschnou některé menší toky a sucho zasáhne celou republiku silněji než v předešlých letech.

Zásoba podzemních vod

Srážky během předešlých dní výrazně napomohly zásobě vody v nádržích, nikoliv však zásobě podzemní vody. Ta by se nyní měla začít doplňovat z tajícího sněhu, jenže není z čeho. Zásoby podzemních vod jsou tak stále silně podnormální. Zásobování obyvatel pitnou vodou by však nemělo být ohroženo, mělo by pouze dojít k omezení odběrů vody pro zemědělství a průmysl.

Nejkritičtější oblast

Podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly se s určitostí nedá říci, které oblasti budou suchem ohrožené nejvíce. Hydrologové tvrdí, že nejkritičtější situace by mohla nastat v nižších a středních polohách, kde sníh nebyl v podstatě již druhou zimu. V podstatě by se jednalo o oblasti ve středních Čechách, v Polabí, Poohří a na jihu Moravy. Momentálně by však mohlo jít i o velkou část jižních Čech či Plzeňského kraje.

Přehrady s tím počítají

Velké přehrady jsou na sucho připraveny. Většina důležitých velkých přehrad je naplněna i více než z 80 procent. Na většině vodních děl v jednotlivých povodích již také vodohospodáři snížili odtoky na minimální hodnoty, aby se zajistil dostatek vody v tocích pro jarní a letní měsíce. Výjimku v připravenosti tvoří pouze vodní dílo Orlík, které má kvůli rekonstrukci snížené zásoby přibližně na třetinu, od příštího týdne by se však mělo začít opět napouštět.

Opatření

Ministerstvo zemědělství v současnosti dělá řadu aktivit k omezení následků nedostatku vody. Do opatření v loňském roce investovalo 13,7 miliard korun. Připravuje se rozšíření počtu lokalit pro výstavbu budoucích vodních děl v případě, kdy nebudou vodní zdroje dostatečné k udržení stálého toku. Návrh počítá s rozšířením současného seznamu 65 lokalit o dalších 47. Zahájeny budou také rekonstrukce páteřních vodovodů a propojování vodovodních soustav. Do těchto projektů ministerstvo plánuje investovat půl miliardy korun během příští dvou let. V následující deseti let také plánuje investovat do budování koncových vodovodů v obcích, kdy se jedná celkem o 1400 opatření.

Komise pro období sucha

V procesu je také nová legislativa. Novela vodního zákona mimo jiné zavede tzv. komise pro období sucha, které budou fungovat na krajské i celostátní úrovni. Jejich snahou bude v případě potřeby upravit, omezit nebo zakázat nakládání s vodami, omezit užívání vody z vodovodu nebo nařídit na přehradách mimořádnou manipulaci. Obdobně již několik let úspěšně fungují povodňové komise. Podstatou je získat rozsáhlou síť informací o výskytu vody a na jejím základě podnikat případná opatření.

Zadržení vody v krajině

Podle ekologů jsou však opatření MZ nedostatečná a výstavba dalších přehradních nádrží proti suchu nepomůže. Je prý potřeba zajistit udržení více vody v krajině a půdě. Velkou roli v udržování vody tak hraje zemědělství, které u nás nemá téměř žádné funkční mechanismy, jak zadržovat vodu. Velmi důležitou součástí je také navrácení přirozených koryt pro řeky. Jejich vybetonováním došlo k urychlení odtoku vody z našeho území, voda se nestihne vsáknout či vypařit. Pozitivní dopad mohou mít tzv. meandry (zákruty) řek, díky nimž se také mohou tvořit mokřady či slepá ramena. Důležitá je zároveň i obnova tůní, mokřadů a také výsadba nových stromů jak u pramenů řek, tak ve městech.

Zdroje:
http://odolnaobec.cz/2017/08/15/jak-se-muzeme-branit-suchu/
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/sucho-voda-zasoby-prehrady-ministerstvo-zemedelstvi_2002111641_jgr
http://www.enviweb.cz/115597
https://voda235.webnode.cz/co-zpusobuje-vysychani-rek-lesu-a-podzemni-vody/
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cesku-na-jare-hrozi-vysychani-rek-40313092
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/hydrolog-podzemni-vody-neni-z-ceho-brat-40312196