Nemocnice jsou hot-spoty produkce odpadů
Nemocnice celého světa podle odborníků z univerzity v Nankingu produkují kolem 8 milionů tun plastového odpadu, z toho se do oceánu dostalo více než 26 tisíc tun. Jde především o jednorázové zdravotní pomůcky, rukavice, injekční stříkačky, plastové obaly léčiv a další. Jednorázové ochranné pomůcky jsou sice na plážích nejviditelnějším projevem pandemie, ale jimi produkovaný odpad je pouhou frakcí.
Nemocnice jsou hot-spoty produkce odpadů
Do světových oceánů se podle autorů studie dostalo kolem 1,56 miliard kurů jednorázových ochranných pomůcek, dohromady 5460 tun. Dalších 26 000 tun však představuje nemocniční odpad. Příspěvek znečištění osobními ochrannými prostředky představuje v tomto porovnání menší část, než se původně očekávalo.
Studie se zabývala průzkumem a modelováním 193 zemí světa. Kromě osobních ochranných pomůcek zahrnovala i jednorázové plasty využívané v rámci civilních hygienických opatření (plastové sáčky na ruce v obchodech, hygienické plastové rukavice) a plastové odpady z osobních testovacích sad. Na globální produkci pandemických odpadů se však podílely pouze 4,7 procenta a 0,3 procenta. Masky, roušky a respirátory pak tvořily globálně 7 procent, nemocniční odpad pak 87 procent.
„Původně jsme se sami domnívali, že osobní ochranné prostředky budou tím největším problémem, ale tak tomu prostě není. Nemocnice jsou těmi aktuálními hot-spoty, horkými místy produkce odpadů.“
Yanxu Zhang, spoluautor studie
Zvýšená produkce nemocničních odpadů je patrná právě v současných epicentrech pandemie, kde zvýšená koncentrace nemocničních odpadů nahrává neúplnému nebo nesprávnému nakládání.
Největšími producenty nemocničního odpadu jsou často největší přispěvatelé pandemických plastů do oceánu. Jde tedy o rozvojové země, kde je zaznamenán velký počet nakažených a nejsou zde k dispozici vakcíny. 72 procent pandemických plastů do oceánů dodávají státy Asie, Evropa se na tomto znečištění podílí 11 procenty, sever Ameriky pak pouze 1,9 procenta.
Tepnam největšího přínosu nemocničních odpadů do oceánů jsou ústí řek Šatt al-Arab v Iránu, Indus na indicko-pákistánském pomezí a čínská Jang-c’-ťiang.
Zdroj: mongabay.com