Pesticidy zakázané v EU se vyváží do třetích zemí. A pak se vrací zpět k nám

Evropská unie na území členských států potírá aplikaci pesticidů a snaží se snižovat jejich celkový objem. Nadále však zůstává jedním z největších světových vývozců prokazatelně závadných a vysoce toxických pesticidů. Například v případě Brazílie se evropské rizikové pesticidy vrací zpět v podobě importovaných vypěstovaných potravin.

EU má zřejmě tu nejpřísnější legislativu v souvislosti s používáním pesticidů v zemědělství. V současnosti řeší například Zelenou dohodu pro Evropu a vize, že v roce 2030 by čtvrtina zemědělských ploch měla být v EU obdělávána organicky a na zbytku polí by se mělo aplikovat o 20 procent hnojiv a 50 procent pesticidů méně.

Užití pesticidů je všestranně sledováno a regulováno. Aplikace vysoce toxických pesticidů ohrožujících životní prostředí a lidské zdraví je plošně zapovězeno.

Evropské společnosti však nadále mohou legálně tyto vysoce rizikové toxické látky produkovat, pokud slouží k prodeji a vývozu do třetích zemí. Země EU jsou tedy světovým průkopníkem vlastního čistého zemědělství a současně jedním z největších vývozců pesticidů znečišťujících životní prostředí do okolního světa.

Brazílie je světově největším vývozcem cukrové třtiny, etanolu, cukru, kávy, druhým největším vývozcem sóji a tabáku; třetím největším vývozcem kukuřice, ananasu a fazolí. A je rovněž dlouhodobě strategickým partnerem v zajištění evropské potravní bezpečnosti.

Vývoz z Brazílie významnou měrou míří do zemí EU. Přináší totiž zisky, o které si šestý nejlidnatější stát světa nemůže dovolit přijít. Pro rozrůstajících brazilské zemědělství navíc EU dodává vysoce toxické pesticidy – konkrétně takové, které jsou známé tím, že škodí zdraví i přírodě a tím pádem jsou v samotné EU zakázané. Prodej těchto pesticidů v Brazílii pomáhá Evropě alespoň částečně vykrýt bilanci dovozu potravin.

V roce 2018 bylo v Brazílii spotřebováno 370 tisíc tun pesticidů, z toho celkem 60 tisíc tun vysoce rizikových a v EU zakázaných. Některé evropské chemičky dováží na brazilský trh látky, které se v EU nepoužívají už téměř 30 let.

Ze seznamu látek pesticidů, které se používají v brazilském zemědělství je v Evropské unii 44 procent zakázáno.

Například Německo do Brazílie vyváží 233 látek, 62 z nich je přitom považováno za nebezpečné a vysoce toxické. Kromě Německa vyváží vysoce rizikové pesticidy i Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Holandsko, Francie, Belgie a Španělsko. A kromě Brazílie vyvážejí pesticidy i do dalších zemí jako Ukrajina, Maroko, Mexiko.

Pesticidy exportované do Brazílie se pak díky vývozu potravin vrací zpět do EU ve výpěstcích.

Objevují se však náznaky o odstranění těchto dvojitých standardů. Lídrem, který by měl současně potírat jak domácí aplikace rizikových pesticidů, tak i jejich vývoz do třetích zemí, by se měla v roce 2022 stát Francie.

Zdroj: Ekolist.cz