Přechod na čistou energii je základem ekologického zotavení Evropy
Evropská komise (EK) ve středu přijala zprávu o stavu energetické unie za rok 2020 a také průvodní dokumenty zaměřené na různé aspekty energetické politiky EU. Jde o první zprávu z této oblasti od přijetí Evropské ekologické dohody zabývá se přispěním energetické unie k dlouhodobým cílům Evropy v oblasti klimatu.
EK připomněla, že individuální hodnocení 27 národních energetických a klimatických plánů (NECP) analyzují cestu a ambice každého členského státu směrem k současným cílům Unie v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030. Celkové hodnocení naznačilo, že členské státy jsou schopné tyto cíle splnit a většinou dosahují dobrého pokroku.
Energetický sektor hraje ve snižování emisí klíčovou roli
Výkonný předseda EK zodpovědný za zelenou dohodu Frans Timmermans, který uvedenou zprávu představil spolu s eurokomisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou, pro média uvedl, že energetický sektor hraje klíčovou roli ve snižování emisí a dosahování řešení v oblasti ekologie.
“Zpráva o stavu energetické unie ukazuje pokrok, kterého jsme dosáhli, jakožto i výzvy a příležitosti, které nás ještě čekají. Investice a reformy, které chceme uskutečnit, musí být motorem zeleného oživení a uvést nás na správnou cestu, abychom se do konce roku 2050 stali klimatický neutrálními.” uvedl Timmermans.
Zpráva EK se zaměřuje na pět různých oblastí energetické unie – dekarbonizace včetně podpory zdrojů obnovitelné energie, energetická bezpečnost, vnitřní trh s energií a také výzkum, inovace a konkurenceschopnost. Poskytuje vodítko k rychlé implementaci národních energetických a klimatických plánů a k tomu, jak mohou investice a reformy spojené se sektorem energetiky podpořit oživení hospodářství EU.
Součástí zprávy je i analýza energetických dotací, která upozornila na potřebu lepších údajů a důraznější úsilí o snížení dotací podporujících výrobu a spotřebu fosilních paliv.
Komise rovněž představila zprávu o konkurenceschopnosti čisté energie. Ta naznačuje, že průmysl EU je úspěšný při využívání příležitostí na přechod na čistou energii. Zdroje čisté energie překonávají konvenční technologie zejména pokud jde o přidanou hodnotu, produktivitu práce a růst zaměstnanosti.
Dokument EK se také zaměřuje na šest klíčových technologií čisté energie pro EU na splnění cílů do roku 2030 a 2050. Jedná se o solární fotovoltaiku, větrné farmy na moři, energii z oceánů, obnovitelné využití vodíku, baterií a inteligentní elektrické sítě.
Dále čtěte:
Světové společnosti podpořily výzvu na boj proti změně klimatu
Tesla vypustí na cesty testovací verzi kompletního autopilota