Přemnožení komáři, může hrozit kalamitní stav

Deštivé letošní jaro a aktuální vysoké teploty představují ideální podmínky pro líhnutí komárů. Vzhledem k loňskému počasí tak odborníci předpokládají, že by do několika týdnů mohlo jít o kalamitní situaci. Města a obce se již snaží předejít kritickému stavu, do tůní a zatopených loukách tak aplikují ekologický přípravek na likvidaci komářích larev.

Teplé počasí a dostatek vlhkost ve vzduchu je ideálním prostředím pro líhnutí komárů. V tůních a zatopených loukách se již postupně vyvíjí miliony larev komárů a do 14 dnů tak hrozí kalamitní stav. Odborníci se tak tomu snaží předejít pomocí aplikace ekologického přípravu, tzv. larvicidu, do míst, kde se tento hmyz líhne. Do jiných metod se zatím nechtějí pouštět, protože by mohly být smrtící i pro jiný hmyz.

Komáři jsou mnoha odborníky považováni za nejnebezpečnější hmyz na světě. Mohou totiž být přenašeči nebezpečných chorob – mezi ty nejznámější patří malárie, zika a žlutá zimnice. V našem prostředí se hodně diskutuje o přenosu boleriózy. Tento hmyz se tak po celém světě nepřímo podílí na milionech úmrtí ročně.

Na světě se vyskytují přibližně tři tisíce druhů komárů, v Česku jde o něco málo přes 40 druhů komárů. Od místa vylíhnutí se dokážou rozšířit do vzdálenosti i pěti kilometrů.

V druhém týdnu tohoto měsíce navíc Slovensko ohlásilo, že se na jihu Slovenska objevil nebezpečný asijský komár, který může přenášet nemoc zika nebo může způsobovat horečku dengue či západonilskou horečku.