Protierozní vyhláška bude trestat zemědelce za půdu odplavenou z polí

V Česku jsou každoročně stovky případů, kdy lijáky utrhnou ornici a ta zničí obecní nebo soukromý majetek. Šanci na odškodnění by v tomto případě mohla přinést protierozní vyhláška. Ministerstvo životního prostředí by ji podle informací Seznam Zprávy mělo vydat v nejbližších dnech a účinná by měla být od 1. července. Agrárníci však požadují zmírnění vyhlášky, co se týče množství půdy, které se bude moci ročně z každého hektaru pole odplavit.

Vodní erozí je v Česku ohroženo více než 50 procent orné půdy. Podle nejhoršího možného scénáře by mohlo za jeden rok z polí v Česku vlivem rozí zmizet 21 milionů tun půdy.

Návrh protierozní vyhlášky by mohl zemědělce trestat za půdu odplavenou z polí. Ministerstvo životního prostředí se drží doporučení odborníků na eroze a množství půdy, které se bude moci z každého hektaru, aniž by za to čekal zemědělce trest, chce stanovit na devět tun.

Vyšší limit uvolněné půdy

Současné protierozní metodiky doporučují limit úbytku půdy čtyři tuny, ale návrh je kompromisem s ohledem na ekonomiku zemědělců.

Zemědělský svaz a Agrární komora, které zastupují spíše větší agrokomplexy a družstva však chtějí zvýšit limit na 12 tun. Zvýšení limitu také požaduje Ministerstvo zemědělství.

Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, nejpovolanější úřad, který by měl do pravidel mluvit, doporučuje, aby se rozhodně nešlo přes 10 tun.

Podle odborníka by však takové rozvolnění mohlo situaci s odpovědností za eroze naopak zhoršit. Po špatně nastavené vyhlášce by podle něj mohlo hrozit, že vlastníci pozemku poškozeného erozí se vůbec nedomohou odškodnění.

Pro zemědělce by bylo stanovení vyššího limitu ekonomicky výhodnější tím, že by nemuseli zavádět drahá protierozní opatření, pokud by totiž nepřekračovali stanovený strop. Jedním z takových opatření je například setí kukuřice speciální technologií, kdy se pěstuje v porostech třeba jetele či trávy, které v době přívalových dešťů zmírňují odplav ornice. Kukuřice je právě z hlediska erozí nejhorší plodinou.

Vyhláška by se podle neveřejného návrhu, který má redakce Seznam Zprávy k dispozici, měla vztahovat až na opakované záznamy. To tedy znamená, že se první erozní případy nebudou řešit a tresty budou hrozit až od druhého záznamu.

„Znění vyhlášky je kompromisní, nicméně ji považujeme stále za efektivní nástroj pro nejvíce problémové plochy s opakovanou erozí,“ hájí návrh Ministerstvo životního prostředí.

Lidem, kteří poruší vyhlášku a ohrozí zemědělskou půdu erozí, budou hrozit pokuty do výše 100 000 korun. U právnických osob nebo podnikajících fyzických osob mohou tresty vystoupat až do jednoho milionu korun.

Zdroj: Seznam Zprávy