Slibovaná dohoda ohledně dolu Turów stále není
Konec vyjednávání Polska s Českou republikou ohledně hnědouhelného dolu Turów zatím není na dohled. Polský premiér Mateusz Morawiecki už přitom v květnu uváděl, že dohoda je blízko. Podle obyvatel českého pohraničí si navíc žádný český politik nepovšiml ochoty Evropské komise zapojit se do jednání, což by značně pomohlo k ukončení vyjednávání.
Opoziční list Gazeta Wyborcza si všímá obav mezi lidmi a připomněl, že premiér Morawiecki na summitu Evropské unie při jednání s premiérem Andrejem Babišem 25. května oznámil, že jsou již velmi blízko dohodě. Na dohodě, kterou však ohlásil, se pracuje již druhý měsíc.
Na činnost dolu Turów, který se nachází v Dolním Slezsku poblíž českých hranic, si čeští obyvatelé stěžují již delší dobu. V březnu podali u Soudního dvora EU žalobu s tím, že Polsko porušilo unijní předpisy, když tam povolilo další těžbu. V květnu soud rozhodl, že Polsko musí okamžitě zastavit těžbu až do oznámení konečného verdiktu. Polsku hrozí finanční trest za to, že rozhodnutí nesplnilo. Češi chtějí, aby země platila pět milionů eur za každý den práce. Jednání obou zemí, na kterých závisí stažení žaloby, začala 17. června.
Polský ministr životního prostředí Michal Kurtyka na společné tiskové konferenci uvedl, že obě strany usilují o oboustrannou, dlouhodobou a stabilní dohodu bez nutnosti zapojení EU.
Obě strany zatím dál jednají. Podle mluvčího polského ministerstva životního prostředí skončilo ve čtvrtek 5. srpna další setkání. Další kolo má následovat 12. srpna. Unijní instituce se v nejbližších týdnech nejspíše polským dolem zabývat nebudou, Soudní dvůr EU i EK jsou totiž do konce srpna na dovolené.
Obyvatelé českého pohraničí, kteří pociťují dopady těžby (klesající úroveň vody, hluk na hraně povoleného limitu), jsou však stále rozhořčení. Pro ně se přes pokračující jednání moc nezměnilo. Na začátku jednání zaslali české vládě sedm požadavků, na které by měla brát zřetel při jednání s Polskem. Žádali mimo jiné nařídit, aby Polsko splnilo pravomocné rozhodnutí Soudního dvora EU. Navrhovali také stáhnout žalobu až poté, co Polsko prokáže, že pokračování těžby negativně neovlivní české území.
Místní obyvatelé také připomínají, že EK slíbila, že je připravena připojit se k jednáním. Jak ale upozornili, žádný český politik si toho nevšiml. A opět apelují, aby Česko nejprve přimělo Polsko splnit pravomocné rozhodnutí Soudního dvora EU, jinak dohoda s Polskem bude jen cár papíru.