Světelný smog může přispívat k úbytku hmyzu

Světelný smog může podle britské studie přispívat k znepokojujícímu úbytku hmyzu, ke kterému došlo za posledních několik desetiletí. Za hlavní příčinu poklesu počtu hmyzu se považovaly následky klimatických změn, ztráta přirozeného biotopu a pesticidy. Světelné znečištění bylo již v minulosti navrženo jako další faktor, rozsah jeho vlivu však doteď nebyl jasný.

Nová studie zveřejněná v časopisu Science Advance je sbírkou dosud nejpřesvědčivějších důkazů, že noční osvětlení má škodlivý vliv na hmyz a tím pádem i na ptáky a další živočichy, kteří se nimi živí.

Pouliční osvětlení podle vědců narušuje přirozené chování nočních motýlů, které následně mají méně larev, v některých případech až o polovinu., Největší vliv na počet larev mají přitom moderní pouliční LED lampy.

Vědci zkoumali 26 osvětlených oblastí na anglickém venkově, které pak porovnali s nedalekými neosvětlenými oblastmi. Na osvětlených místech zaznamenali až 47-procentní pokles v počtu larev v oblastech se živým plotem a 33-procentní pokles na travnatých místech. V rámci druhého pokusu postavili na polích LED světla a zpozorovali pod nimi výrazné snížení počtu larev.

“Pokud je hmyz ohrožený – a domníváme se, že máme důkazy, které to potvrzují – možná bychom měli udělat vše pro to, abychom tyto negativní vlivy omezili.” uvedl vedoucí výzkumník studie Dougla Boyes z britského centra pro ekologii a hydrologii. Zároveň upřesnil, že studie sice poukazuje na spojitost mezi světelným znečištěním a úbytkem hmyzu, stále však chybí údaje o jeho vlivu na širší ekosystém.

Vědci se tak domnívají, že noční lampy mohou odradit noční motýly od kladení vajíček nebo ulehčují predátorům tento hmyz ulovit. Navíc larvy nerozené pod pouličním osvětlením pravděpodobně mění své přirozené stravovací návyky.

Autoři studie zároveň navrhli několik řešení, které by neohrozili bezpečnost veřejnosti včetně postupného stmívání světel při východu slunce, instalaci pohybových senzorů nebo použití barevných filtrů, které by eliminovaly ty nejškodlivější vlnové délky světla.

Zdroj: BBC