Umělá inteligence pomáhá počítat stromy po celém světě

Představa, že by se dokázalo spočítat všechny stromy na světě, se donedávna mohla zdát jako nemožná. Díky moderním technologiím však postupně získáváme přesnější data, která mohou pomoci u v boji s klimatickou krizí.

V roce 2015 se vědcům podařilo odhadnout, že se na naší planetě nachází přibližně tři biliony stromů. Toto číslo získali díky matematickým výpočtům a sesbíraným datům z lesů po celém světě. V období, kdy tento výzkum realizovali, však ještě neměli k dispozici dostatečné množství dat ze sušších oblastí, jakými jsou například poušť Sahel a Sahara. Přestože se na první pohled může zdát, že v takových lokalitách člověk nenarazí na velké množství stromů, nová zjištění vědce překvapila.

Díky satelitům mapujícím oblast Západní Afriky o rozloze několik milionů kilometrů čtverečních se vědcům s pomocí umělé inteligence podařilo objevit až 1,8 miliardy doposud nezaznamenaných stromů. Bylo to vůbec poprvé, co byla zkoumána takto velká oblast.

Uměla inteligence se musela naučit rozlišovat stromy

Dříve než mohly satelity začít oblast snímat, musela se umělá inteligence naučit rozlišovat stromy od jiných objektů. Martin Brandt, vedoucí výzkumu, uvedl, že do systému bylo potřeba nahrát téměř 90 tisíc snímků stromů různých velikostí a barev. Podle množství fotografií v databázi se umělá inteligence postupně naučila rozpoznávat koruny stromů, což je při satelitním snímání to nejdůležitější. Bez pomoci umělé inteligence by vyhledávání a identifikace stromů podle Brandta lidem zabrala tisíce let.

Podle studie uveřejněné v magazínu Nature, kterou realizovali vědci z New Mexico State University, bude brzy možné téměř přesně zmapovat polohu a velikost každého stromu na světě.

Výzkumníky překvapil počet stromů, které objevili v suchých oblastech, zejména proto, že nám pomáhají pochopit, jakou úlohu sehrává výskyt vegetace v poušti v souvislosti s ekologií.

“Z hlediska zachování a obnovy lesů jsou tato data nesmírně důležitá zejména v čase klimatické krize.” tvrdí Jesse Meyer, programátor NASA, který se na výzkume podílel. “Díky pravidelnému opakování výzkumu bude možné zjistit, zda naše snahy o omezení odlesňování je efektivní nebo ne.”

Spolu s tím, jak díky satelitům bude možné sledovat počty stromů na planetě, budou moci vědci přesně určit, jak velká uhlíková stopa je v pouštních oblastech. V současnosti se tato čísla neberou při výzkumech o změně klimatu v úvahu. Podle Martina Brandta mohou pomoci, ale je ještě brzy odhadovat, jak velký dopad budou mít na naše chápání klimatické krize.

Zdroj: Euronews, Nature