V Česku se opět po roce objevila ptačí chřipka

V Česku se opět po roce potvrdil výskyt ptačí chřipky. Subtyp choroby H5N8, který je nebezpečný pouze pro ptačí populace objevila Státní veterinární správa u dvou uhynulých labutí na Zlivickém rybníku na Písecku.

V poslední době se nákaza objevila v mnoha evropských zemích. Například ze Švédska je hlášena nákaza v chovu s 1,3 miliony ptáky, kteří se tak budou muset utratit. Naštěstí se v Evropě nevyskytuje subtyp choroby H5N1, který by byl potenciálně přenosný také na člověka.

Ministr zemědělství Miroslav Toman po jednání krizového štábu ministerstva uvedl, že situace ohledně nákazy je špatná a stát se bude snažit dělat maximum pro to, aby se choroba nedostala do chovů.

Toman vyzval chovatele k tomu, aby dělali pravidelně kontroly ptactva a případné úhyny hlásili. Stát má připravené peníze na odškodné za možné utrácení opeřenců.

V okolí aktuálního výskytu veterináři tentokrát nehodlají vymezit ochranná pásma. To se obvykle provádí právě u subtypu nebezpečného i pro člověka. Veterináři však v okolí nálezů uhynulých ptáků dělají soupis komerčních chovů, zatím se ví o dvou chovech.

Jedním z nich je společnost AGPI, která má v chovech asi 150 tisíc nosnic. V druhém chovu jde o 20 tisíc kachen. V současnosti již pracovníci Státní veterinární správy kontrolují biologickou bezpečnost v komerčních provozech.

Podle tajemnice Agrární komory Gabriely Dlouhé se v ČR v současnosti chová více než 24 milionů kusů drůbeže, soběstačnost v drůbežím mase je na 65 procentech a u vajec na 80 procentech tuzemské spotřeby.

V ČR se ptačí chřipka objevila v loňském roce, kdy muselo být vybito kolem 137 tisíc ptáků. V roce 2017 se pak objevila po deseti letech a tehdy muselo být vybito 98 tisíc ptáků, většinou v komerčních chovech.

Zdroj: ČTK