V Grónsku za den roztálo 8,5 miliardy tun ledu

V Grónsku dochází k největšímu tání ledovců za letošní rok. Podle Dánského meteorologického institutu země ztratila více než 8,5 miliardy tun povrchové hmoty v úterý. Dalších 8,4 miliardy tun pak roztálo ve čtvrtek, od minulé neděle šlo celkově až o 18,4 miliardy tun. Co do hmotnosti jde o menší množství než v roce 2019, nyní však tání zasahuje větší oblast.

Tání v Grónsku se týká celého východního pobřeží, což je podle odborníků neobvyklé. Rozšířilo se dále do vnitrozemí než za celou dobu satelitního měření, které se provádí od 70. let minulého století.

„Jde o významné tání. 27. července roztála většina východní poloviny Grónska od severního cípu až po jižní cíp, což je neobvyklé,“ řekl pro CNN vedoucí vědecký pracovník Národního centra pro údaje o sněhu a ledu na Coloradské univerzitě Ted Scambos.

Podle výzkumu, který se zaměřil na stav 234 ledovců v Arktidě v rozmezí 34 let, nespadne za rok dostatečné množství sněhu na to, aby se vyrovnala ztráta ledové masy v letních měsících. Ztrátu ledu v Grónsku tak podle odborníků již nepůjde zastavit, i kdyby se na celém světě podařilo výrazně snížit emise způsobující globální oteplování.

“Těžko říct, zda to ohledně tání letos bude rekordní rok, ale nad ledovci je teď množství teplého a vlhkého vzduchu, který tání urychluje,” uvedl Brad Lipovsky z univerzity ve Washingtonu. “Znepokojivá je pro mě ale jiná věc: politická reakce nebo spíše její absence. Stoupání hladin oceánu je jako pomalu jedoucí vlak, který ale nelze zastavit, jakmile nabere rychlost. Moc dobré zprávy to nejsou,” dodal.

Zdroj: CNN; The Guardian