Vědci budou moci poprvé přesně sledovat život vlka na Šumavě

Vědci z České zemědělské univerzity (ČZU) společně s odborníky ze Správy Národního parku Šumava nasadili telemetrický obojek samici vlka divokého na Šumavě. Tato šelma je tak prvním přesně monitorovaným vlkem na území ČR.

Vedoucí výzkumného projektu Aleš Vorel z ČZU uvedl, že jde o opravdu velký úspěch. Odchyt vlka patří mezi nejtěžší úkoly v terénní ekologii. Jde totiž o velmi inteligentní zvíře, které dokáže snadno objevit skrytou past a systematicky se jí vyhýbat.

Odchyt trval několik měsíců, s přípravami pomáhalo několik vědeckých skupin z Evropy, USA i Kanady. Vědci a pracovníci šumavského parku rozmístili v terénu několik pastí, do jedné z nich se samice chytila. Poté byla uspána a dostala na krk obojek. Po probuzení ji pustili opět do volné přírody.

Projekt má ukázat, jak přesně vlk žije a kde se pohybuje. Vědci by měli získat přesná data o tom, kde například loví. Návrat vlka doprovází značné množství fám a fakenews. Přesná data tak ukážou, jaký podíl času vlci věnují návštěvám farem s hospodářskými zvířaty ve srovnání s lovem volně žijící kořisti.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) kvůli tomu připravila Program péče o vlka, který popisuje kroky, jak snížit konflikty, které návrat vlků do naší krajiny přináší. AOPK ČR také spolupracuje s chovatelskými svazy, připravila standardy pro zabezpečení stád, pomáhá s administrací dotací, prosadila navýšení kompenzací za škody.

Podle prvních záznamů z obojku a dalšího průzkumu se vlčice pohybuje opět spolu s dalšími členy smečky.

Divocí vlci, kteří se do České republiky přirozeně šíří z okolních států, se na Šumavě objevují už více než tři desetiletí. Trvalé osídlení zde vzniklo kolem roku 2016. První smečka se vytvořila v roce 2017, letos byla zaznamenána druhá smečka.

Zdroj: ČTK; NP Šumava