Vláda schválila zákaz jednorázových plastů
Vláda v pondělí schválila zákon, který zakazuje jednorázové plasty. Předpis ještě musí posoudit parlament, pokud však i jím zákon projde, mohl by platit od letošního července. Bude možný doprodej zásob, úplný zákaz uvádění do oběhu by měl začít platit nejpozději o rok později.
Vyšší spotřeba během pandemie
Spotřebu plastů v současnosti navýšila pandemie koronaviru. Výrazně vzrostla poptávka po jednorázových rukavicích nebo rouškách. Začalo se používat i více plastových potravinových obalů nebo kelímků. Tyto produkty totiž využívá spoustu gastro provozů, kteří nemají jinou možnost, jak prodávat své pokrmy. Výroba plastů navíc během pandemie výrazně zlevnila. K jeho výrobě je potřeba ropa, hospodářský útlum po ní však snížil poptávku, což vedlo ke zlevnění. Nový plast je tak pro firmy levnější a dostupnější než recyklovaný.
Spotřeba plastů roste
V Česku roste spotřeba plastových obalů již delší dobu. Mezi lety 2003 a 2019 vzrostl jejich objem o více než 90 tisíc na 264 tisíc tun. Na celém světě se před dvěma roky vyprodukovalo 368 milionů tun plastů, což bylo o devět milionů tun více než rok předtím. Největším světových producentem byla v roce 2019 Asie, která se drží na první příčce s 51 procenty. Druhé místo mezi největšími producenty obsadila s 19 procenty Amerika, Kanada a Mexiko. Evropa skončila na třetím místě s 16 procenty.
Úplný zákaz v roce 2022
Zákaz uvádění vybraných výrobků ta trh by měl platit od července, úplný zákaz takových produktů do oběhu má být nejpozději rok poté.
Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky – příbory, talíře, brčka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků či nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu.
Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že jde o zásadní věc, díky které se zbavíme mnoha stovek tun, dokonce tisíců tun a miliard výrobků, které hyzdí naše životní prostředí.
Požadavky na některé produkty
Zákon také uvádí požadavky na část samotných výrobků z plastu. Nádoby do objemu tří litrů s uzávěry a víčky z plastů musí mít tyto uzávěry připevněny k výrobku. V případech hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit. Výrobci některých produktů pak musí v rámci osvěty uživatele upozornit na dostupnost opakovaně použitelných alternativ.
Zpětný odběr plastových nápojových obalů
Návrh také obsahuje cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 by to mělo být až 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu. V roce 2029 by se pak mělo jednat až o 90 procent.
Roste poptávka, lidé se snaží předzásobit
Podle majitele dodavatelské společnosti Balmeto.cz Petra Mitánka už nyní cena obalů roste. Evropští výrobci informují o zdražení těchto produktů, jelikož došlo k velkému navýšení objednávek. Podle Mitánka to dokazuje to, že se lidé chtějí předzásobit. Jednorázové plasty podle něj zdražily o pět až deset procent.
Zdroj: ČTK; MŽP; ČT24