Zadržení vody v krajině pomocí nových tůní a mokřadů

Lidská činnost v krajině znemožňuje přirozený vznik a obnovu tůní. Mokřiny a tůně všeho druhu byly z velké části zlikvidovány nebo došlo k jejích přetvoření na rybníky, vodní nádrže, pole, lesy nebo jiné využitelné plochy. Tůně a mokřady přitom představují jeden z nejefektivnějších nástrojů pro zadržení vody v krajině a podporu biologické rozmanitosti. Řada podniků a spolků se tak pouští do jejich obnovy.

Lesy ČR, jež jsou správcem přibližně třetiny drobných vodních toků u nás, obnovují a udržují stovky mokřadů, tůní i rybníků. K těmto projektům mají již dva roky program Vracíme vodu lesu. Chtějí tak zmírnit negativní následky sucha a zadržet vodu v krajině a posílit tak biodiverzitu. Státní podnik také obnovuje přirozený koryta toků.

Státní podnik měl v roce 2021 100 dokončených staveb, šedesát rozestavěných a 140 akcí by mělo být projekčně připraveno. Zajištění těchto akcí finančně představovalo v roce 2021 přibližně 230 milionů korun.

Podpořit projekty věnující se zadržování vody v krajině se rozhodl i Liberecký kraj. Obce, neziskové organizace, zemědělci či vlastníci lesů ho mohou žádat o dotaci. Celkem si kraj připravil 9,5 milionu korun, zájemci mohou zdarma též využít odborné poradenství krajské Agentury regionálního rozvoje.

Zadržování vody v krajině se věnují i spolky jako Silezika, jež se zaměřuje na Jesenicko. Za sebou má řadu jezírek, tůní a mokřadů, loni postavila třeba tůně u Farského lesa ve Vidnavě, což byla zatím největší akce spolku v tomto oboru.

V současnosti je prakticky nereálné, aby příroda opět samovolně vytvořila nové tůně a mokřady. Nové tůně se vytvářejí hloubením – obecným požadavkem je vytváření mírných sklonů svahů kvůli stabilitě břehů, rozvinutí příbřežní zóny a bezpečnosti. Břehy tůní zpravidla není třeba opevňovat.

Mokřady lze vytvářet či obnovovat různými způsoby – plošným zahloubením terénu, nízkým hrázováním nebo zahrazením dosud zahloubeného odtoku z území (především při revitalizaci rašelinišť). Významnou předností mokřadů a tůní proti malým vodním nádržím jsou malé pořizovací a provozní náklady.

Budováním tůní přispíváme nejen k zádrži vody pro člověka, ale i ke zlepšení životních podmínek obojživelníků, hmyzu, rostlin a dalších or- ganismů, úzce vázaných na mokřady a vodní prostředí. V dobře fungují- cí tůni je minimum komárů, protože jejich larvy zde mají své predátory, jako jsou čolci, larvy vodních brouků, vážek atd.

Zdroj: AOPK ČR, Lesy ČR, Mokřady z.s., idnes.cz