Žalud: Proti suchu je třeba komplexních řešení

Profesor Zdeněk Žalud, jeden z představitelů projektu Intersucho, vysvětlil, jaká by mohla být účinná řešení, aby Česko nevyschlo.

Přehrady

Podle profesora si málokdo uvědomuje, že ve vodním blahobytu žijeme díky přehradám. Vltavská kaskáda například zachraňuje velkou část naší republiky, především Čechy, od dramatičtějšího nedostatku vody. Přehrady jsou tedy v některých lokalitách skutečně potřebné.

Přehrady nám také pomohou zachytit povodňovou vlnu, pomohou zlepšit průtok daného vodního toku v době sucha, opatří vodu pro závlahy, ale na druhé straně nevyřeší sucho v naší krajině.

Profesor také uvedl, že ohledně výstavby nových přehrad velmi dobře rozumí environmentálně orientovaným kritikům. Pro přehradu je nutné vyhradit určité údolí, velmi často hodnotné z pohledu přírody, ke kterému má spoustu lidí vztah a které je velmi těžké opustit a nechat ho vodě. Je to však otázkou priority. V určitých oblatech už skutečně nutné řešení není jen o pitné vodě.

Revitalizace vodních toků

Důležitá je také revitalizace vodních toků a obnovování mokřadů a rašelinišť. Podle Žaluda nejsou jasná přesná čísla. Je prý také důležité si uvědomit, že dříve před padesáti či šedesáti bylo jiné klima a stát měl tehdy vody dost. Také se vsadilo na obilniny jako základní zdroj naší obživy, vodu tedy bylo potřeba z krajiny spíše účelně odvést. Obilniny jsou stepní trávy, které nemají rády zamokření. V současnosti se však klima mění, zvyšují se teploty, mění se rozložení srážek a roste výpar. Z těchto důvodů je nyní cílem naopak vodu v naší krajině udržet.

K tomu by mělo pomoci obnovování meandrů řek. Kdysi se řeky napřimovali, nyní se v rámci revitalizace znovu meandrují. Podle profesora jde o zásah do krajiny, v některých lokalitách velmi drahý. U pozemků se pak často naráží na vlastnická práva nebo jiné překážky, v této věci jde však o krok správným směrem. Postup je ale pomalý, Žalud souhlasí s tím, že by v tomto směru mělo být ministerstvo daleko energičtější a obnovu řek podpořit jako jednu ze základních priorit.

Pomoc půdě

Důležitým krokem je ale také dostat do dobré kondice naši půdu. Především se to týká zemědělské půdy, která je poškozená erozí. Je třeba ji utužit, aby zadržela srážku na místě, kde spadne. Pokud totiž voda z polí steče do rybníka či vodního toku, byť meandrovitého, tak nejen že v půdě chybí, ale často způsobí i erozi, což znamená její ztrátu a zanesení dané vodní plochy.

Komplexní řešení

Kromě krajinotvorných opatření by se Ministerstvo zemědělství podle Žaluda mělo zameřit na větší podporu půdoochranné a vodoochranné zemědělské technologie. Při dosažení většího zadržení vody je však podle něj nutné počítat se snížením průtoků na tocích či doplňováním podzemních vod. Proto se jeví jako vhodné kombinovat tato opatření právě s onou výstavbou přehrad, které by tyto negativní dopady eliminovaly. Situaci je tak třeba řešit komplexně a rozhodovat se na základě objektivních analýz.

„Je chybou zhlédnout se v jednom opatření, to tvrdě až necitlivě prosazovat, aniž by existovala komplexní analýza jeho dopadů.“ řekl Žalud.

Zdroj: Seznam Zprávy