Znalecký posudek v případu otravy Bečvy by podle Brabce mohl být v březnu

Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že v případu zářijové havárie na řece Bečvě by znalecký posudek měl být v březnu, možná i dříve. Věří, že se zdroj znečištění řeky podaří najít.

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) způsobily kyanidy, postihla Bečvu 20. září 2020 v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov. Rybáři tehdy odvezli do kafilérie přes 40 tun uhynulých ryb.

Podle Brabce je vyšetřování pod velkým tlakem. To, že se různými kanály objevují různé spekulace o tom, kdo by mohl být viníkem, je podle něj velmi nestandardní. Reagoval tak na výtky ohledně vyšetřování, které zaznívají jak v médiích, tak i od opozice.

Opoziční strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 minulý týden uvedly, že budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Brabec rovněž uvedl, že je vyšetřování složitější, než původně očekával. Znalecký posudek by měl snad být již v průběhu března, možná i dříve. Znalec prý potřebuje více času.

Ministr zdůraznil, že od 25. září řeší případ policie a nikoli ČIŽP, která čelí kritice. Podle odborníků totiž inspekce odebrala nedostatečné vzorky a navíc pozdě. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše, byly vzorky odebrány až po čtyřech dnech od havárie.

Kvůli otravě i dalším únikům škodlivých látek do Bečvy je kontrolováno 15 firem včetně Dezy.

K tomu však Brabec sdělil, že vzorky neodebírala pouze inspekce. Na řešení se také podílely vodoprávní úřady, místní i krajské, Povodí Moravy, Hasičský záchranný sbor a další.

V důsledku havárie resort podle Brabce instaluje společně s Povodím Moravy měřící zařízení. Chystá se i novela zákona, která vyjasní kompetence úředníků při podobných haváriích.

Zdroj: ČTK; Foto: kudyznudy.cz