Čeští vědci budou v Antarktidě zkoumat následky změny klimatu
Skupina českých vědců z Masarykovy univerzity bude v Antarktidě opět zkoumat následky klimatických změn na tamější přírodu ostrova Jamese Rosse.
Vedoucím vědecké skupiny je klimatolog Kamil Láska z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykové univerzity. Lékařkou výpravy je Daniela Murínová, vědeckou část tvoří geomorfolog a glaciolog Jan Kavan, mikrobiolog Pavel Švec a geomorfoložka Jana Smolíková. Ke skupině vědců bude patřit i glaciolog Zbyněk Engel z Univerzity Karlovy v Praze. O chod stanice se postarají technici František Vorel a Tomáš Spáčil.
Cestu trochu komplikuje pandemie koronaviru. Expedice odlétá z Prahy ve středu dopoledne a přes Frankfurt, Madrid a Santiago de Chile směřuje do Punta Arenas na jihu Chile. Po příletu pak musí polárníci nastoupit do 14denní karantény v hotelu, během které budou dvakrát testováni na koronavirus. Expedice pak bude pokračovat na českou Mendelovu polární stanici, která se nachází při východním pobřeží Antarktického poloostrova.
Tamější terénní aktivity Českého antarktického výzkumného programu budou součástí dlouhodobého výzkumu důsledků klimatické změny na přírodu okrajových částí Antarktidy. Vědci se budou především soustředit na sběr vzorků ze zhruba dvaceti meteorologických stanic v okolí české základy, které jim později pomohou v rámci dalšího výzkumu v Česku.
Výzkumná skupina plánuje návrat do Česka v březnu. Návrat z předchozí expedice zkomplikovala pandemie koronaviru, letos na jaře se tak polárníci dostali domů asi s měsíčním zpožděním.
Zdroj: ČTK; ČT24