Dotační podmínky pro obnovu lesů jsou podle vlastníků zbytečně přísné

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) považuje podmínky získání podpory z programu pro obnovu lesů jako zbytečně přísné a obtížně aplikovatelné. Tento program spustilo ministerstvo zemědělství na začátku února a na podporu adaptace lesů na změny klimatu by mělo být rozděleno až 4,1 miliardy korun ročně.

Organizace SVOL, která sdružuje vlastníky lesů hospodařící na více než 20 procentech lesů v ČR, uvedla, že ze strany ministerstva byl vytvořen složitý a náročný materiál, kterému řada vlastníků nebude schopna dostát. Podle SVOL je třeba hledat jednodušší a méně administrativně náročná řešení. Požadovaná administrativa tak může zahltit nejen vlastníky, ale i krajské úřady pověřené řešením žádostí soukromých vlastníků lesů.

Jednou z podmínek pro získání dotace je podání ohlášení krajskému úřadu před zahájením prací, které budou splňovat požadavky programu. V případě státní lesů provádí úřední úkony ministerstvo za účelem ulehčení práce krajských úřadů. Příspěvek se poté vypočítává od podání ohlášení do konce roku.

Nedořešený je podle SVOL i problém majetků, které po kůrovcové kalamitě nemají co těžit a byly již znovu zalesněny. Nestátní vlastníci, kteří prostřednictvím svého majetků vrátili společnosti lesy, jsou extrémně znevýhodněni a z možnosti získat podporu od státu vypadnou.

Podle Jaromíra Bláhy, experta Hnutí DUHA na lesní problematiku, je podpora vlastníků ke zlepšení zdravotního stavu lesů více než potřebná. Podmínky přidělování peněz jsou podle něj ovšem nastavené tak, že k výraznému zlepšení nepovedou.


O finanční podporu mohou žádat státní i nestátní vlastníci lesů, kteří těží a obnovují lesní porosty takovými způsoby, jež zajistí, aby les zůstal zdravý, stabilní a plnil všechny své funkce i v případě klimatických změn.

Zdroj: Hnutí Duha, SVOL ČR