Bude jaderná energie a plyn součástí Zelené dohody?

Evropská komise chce uznat jadernou energii a formy zemního plynu jako zelené investice v rámci přelomového klasifikačního systému EU, který rozhoduje o tom, co se za takové investice považuje. Tuto taxonomii však odmítají odpůrci, k opatrnosti nabádají i stoupenci. Komise však tvrdí, že označení udržitelné investice získají projekty při splnění velmi přísných kritérií.

Podpora jádra a plynu

Evropská komise ve svém plánu připravila půdu pro investice do nových jaderných elektráren nejméně na příští dvě dekády a do zemního plynu nejméně na jedno desetiletí. Tyto investice jsou v rámci systému označovaného jako taxonomie pro udržitelné finance. Díky tomuto systému by se mělo rozhodnout, co se považuje za skutečně udržitelnou hospodářskou činnost.

Proti podpoře jaderné energie, kterou podporuje skupina států včetně Česka, se postavilo Rakousko a Německo, kriticky se vyjádřilo i Španělsko.

Přísné požadavky

Komise však uvádí, že se mezi investice, které by měly mít nárok na veřejnou podporu, nedostanou elektrárny, které by představovaly bezpečnostní riziko. Do tzv. taxonomie tak budou zařazeny projekty splňující nepřísnější požadavky. Jaderná energie sice nevypouští skleníkové plyny, ale produkuje toxická odpad, který vyžaduje bezpečnou likvidaci.

Návrh tak počítá s tím, že do poloviny století budou muset elektrárny budovat hlubinná úložiště pro nejnebezpečnější složky jaderného odpadu. Budování těchto úložišť je však velmi složité a momentálně se k němu odhodlalo pouze Finsko. První takové zařízení plánuje otevřít do dvou let.

Plyn i jaderná energie by podle plánu měly být označené za přechodný zdroj. Zemní plyn totiž produkuje oxid uhličitý, jeho zastánci však tvrdí, že představuje méně znečišťující zdroj energie než fosilní paliva. Jejich podpora by měla být časově omezená a podmíněna tím, že bude sloužit k nahrazování klimaticky škodlivějších technologií (např. uhlí).

Podmínkou u plynu budou například produkce emisí, kdy bude třeba splňovat méně než 270 g CO2 na kilowatthodinu pro nové plynové elektrárny schválení do konce roku 2030 a pokud nahrazují tradiční fosilní paliva.

Schválení plánu

Text taxonomie bude muset schválit většina členských států EU a poslanců Evropského parlamentu. Diplomaté EU uvedli, že text pravděpodobně získá širokou podporu vlád. K podpoře celého textu patrně přispěje fakt, že komise dala oba zdroje dohromady, přičemž skupiny stoupenců jádra a plynu se liší. Německo, které vystupuje proti jaderné energii, na druhou stranu podporuje energii z plynu. Očekává se tak, že proti taxonomii nevystoupí.

Komise bude podněty k návrhu přijímat do 12. ledna, do konce měsíce jej pak chce schválit. Poté budou mít členské země a Evropský parlament nejméně čtyři měsíce na to, aby jej případně odmítly.

Zdroj: Financial Times; ČTK