Evropská komise schválila zařazení jádra a plynu mezi zelené investice
Evropská komise schválila dočasné zařazení jaderné energie a plynu mezi čisté energie. Členské státy EU však mají na tzv. taxonomii zásadně odlišné názory. Komise tím vyšla vstříc zemím jako ¨Francie, Česko nebo Polsko, které chtějí na jádro a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu. Kupříkladu Rakousko se však chystá podat žalobu k Soudnímu dvoru EU proti tomuto rozhodnutí.
Z původní podoby taxonomie se odstranily dílčí termíny pro přechod k čistému plynu a ponechal se konečný rok 2035, kdy budou podniky podpořené zelenými investicemi využívat pouze nízkoemisní plyny. Už nyní se však budou muset vejít do povolených hodnot produkce oxidu uhličitého. U jádra nedošlo k žádným zásadním změnám, státy budou muset mimo jiné mít hlubinná úložiště jaderného odpadu od roku 2050. Zelený status budou mít jaderné bloky, které získají stavební povolení do roku 2045.
Návod pro investory
Komise uvádí, že pravidla mají být pouze návodem pro investory, kteří budou chtít vložit své peníze do udržitelných projektů. Nijak tedy neomezují to, jaký energetický mix si členské státy zvolí.
15 procent energie v EU se podle eurokomisařky pro finanční služby Mairead McGuinnesové vyrábí z uhlí, což chce unie co nejrychleji změnit. Striktní pravidla tak mají pomoci získat finance pro podporu přechodu od zdrojů způsobujících větší škody a dosažení klimatické neutrality do poloviny století.
Taxonomie by rovněž měla přinést předvídatelnost pro trh a v dlouhodobém měřítku levnější energii vyrobenou v Evropě. Tím tak pomůže i nezávislosti Evropy na geopolitické mocenské hře.
Státy a Evropský parlament již nemohou do podoby taxonomie zasahovat. Mohou ji však odmítnout jako celek – proti tomu by se však muselo do půl roku vyslovit alespoň 20 z 27 členských zemí nebo většina europoslanců. Zamítnutí pravidel je tak podle politiků nepravděpodobné, přestože někteří evropští zákonodárci začali pro zamítnutí pravidel hledat spojence.
Zdroj: ČTK