Od otravy Bečvy již uplyne rok a viník zatím stále nebyl usvědčen

Od úniku kyanidu do řeky Bečvy pod Valašským Meziříčím až po Přerov uplyne již v pondělí rok. Viník přitom stále nebyl usvědčen. Obvinění v případu padlo v červnu. Obvinění v případu padlo v červnu, kdy policie začala stíhat společnosti Energoaqua a jejího jednatele Oldřicha Havelka. Státní zástupce uvedl, že by obžalobu chtěl vypracovat do konce roku, je totiž nutné doplnit znalecké posudky.

Kyanid, který v 20. září 2020 unikl do Bečvy, poškodil na zhruba 40 kilometrech řeky celý vodní biotop. Rybáři odvezli do kafilerie přes 40 tun ryb.

Pátrání soudního znalce Jiřího Klicpery po viníkovi úniku trvalo téměř osm měsíců. Kyanidy podle něj vytekly do řeky z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Posudek ukázal na firmu Energoaqua, spravující tento areál. Její ředitel Havelka však odmítl, že by společnost otravu Bečvy způsobila.

Dozorující žalobce Petr Bareš z Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně uvedl pro ČTK, že je třeba doplnit znalecké posudky. Někteří rybáři a vědci totiž upozornili, že první ryby začaly hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu z areálu bývalé Tesly. Na trase přitom řeka překonává dva jezy a peřeje, což by cizí látky rozptýlilo do šíře celého toku dřív.

Obnova řeky po ekologické havárii by však podle rybářů mohla trvat kratší dobu, než čekali. Vrátili tam již tuny ryb, se zarybňováním počítají i v dalších letech. Zarybnění po katastrofě již vyšlo podle rybářů na více než milion korun.

Na konci podzimu by mohl také začít fungovat trvalý monitoring kvality vody, který by měl spravovat Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka. Zařízení by mělo předejít dalším případným ekologickým haváriím na řece.

Zdroj: ČTK; Foto: prerov.eu